Strašák jménem zubní kaz

Strašák jménem zubní kaz

Zubař je pro vás možná nejméně oblíbeným lékařem a návštěvu u něj stále odkládáte na co nejpozdější dobu. Většina dospělé populace asi tak bohužel přemýšlí, dokud zub opravdu nebolí, tak se zubařům vyhýbáme. V čekárně nás pak může napadnout, že cimrmanovské rčení „zuby pohroma huby“ je platné. Ovšem pouze v případě, že svému chrupu nevěnujme dostatečnou péči!

Nesmíme zapomenout, že zodpovědnost za zuby dětí spočívá na rodičích. Budoucí maminky by obzvláště měly dbát na ústní hygienu, protože stav jejích zubů má vliv na její dítě. A jak je to možné?

Na tuto otázku si odpovíme tím, že si vysvětlíme, jak zubní kaz vzniká. V ústech totiž máme určité množství bakterie Streptococcus mutans, která zvyšuje riziko vzniku zubního kazu. Povlak, který na zubech vzniká, je tvořen právě touto bakterií, která přeměňuje cukry na kyseliny. Kyselé prostředí narušuje zubní sklovinu a zubní kaz je na světě.

Teď se dostáváme k tomu, proč je důležité, aby maminky měly zdravý chrup. Bakterie se přenáší, takže je dítě může od své matky „chytit“. Jak tomuto přenosu zabránit? Maminky by neměly dávat do úst dudlíky, ani lžičky, které pak strčí do pusinky svému dítěti, protože mu se svými slinami předají bakterie streptokoka. Stejně tak by maminka neměla nechat své dítě, aby ji strčilo prstíky do úst a pak si je žužlalo ve své pusince.

Dokud ještě nemá dítě zoubky, tak to tolik nevadí, ale první zoubky, které se začnou prořezávat kolem šestého měsíce, jsou vážně ohroženy. Jejich sklovina není tak pevná a snáze ji kyseliny poškodí. Není samozřejmě možné zabránit tomu, aby se streptokoky z matčiných úst nedostaly do úst dítěte. Poctivé péče o chrup by měla ale nadměrnému množství bakterií zabránit, takže není nutné se přehnaně obávat, že dítěti ublížíme třeba tím, že mu jen dáme pusu.

Maminka, která by chtěla vědět, kolik bakterií v ústech má, si může nechat udělat test. Stojí do 500 Kč a podle jeho výsledku lékař určí, jestli je zapotřebí zvýšená péče o zuby, například používání antibakteriálních ústních vod. Testy se u nás zatím provádí jen na několika místech, ale počítá se, že míst, kde je bude možné podstoupit, přibude.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *