Vaříme pro miminka

Vaříme pro miminka

Pokud náš koutek o zdraví navštěvujte pravidelně, tak víte, že se zhruba dva měsíce zabýváme tématy pro novopečené rodiče. Od kojení jsme se dostali až k zoubkům a teď už je na čase povědět si něco o výběru a přípravě vhodných jídel pro děti půlroční a starší.

Pokud nemá maminka problémy, tak může kojit až dvou let dítěte. Kojenecké období je ovšem dobou rychlého tělesného rozvoje, kterému sice mateřské mléko vydatně napomáhá, ale zhruba v šesti měsících přestává energetickým potřebám dítěte stačit. Maminky, které kojit nemohou, mají již od narození dítěte zkušenost se speciální kojeneckou výživou, jejíž sortiment se značně rozšířil a již to není jen známý sunar. Takto vyživovaným dětem můžeme podat první nemléčný příkrm již po skončení pátého měsíce, kojený dětem postačí první příkrm až po skončení šestého měsíce.

Co ale miminkům vařit? Už dříve jsme si povídali o alergiích a dnes se k tomu tak trochu vrátíme. Organismus dítěte nemusí přijmout každý druh potravy bez problémů, a abychom poznali, které jídlo nedělá našemu děťátku dobře, seznamujeme ho s jednotlivými potravinami postupně. Lépe pak určíme, co způsobilo alergickou reakci.
Jestliže víme, že je v rodině jeden nebo více alergiků, a je tedy možné, že by i dítě trpělo alergií, zkusíme vzniku alergie předejít. K dostání jsou totiž speciální hypoalergenní mléka, která se přidávají do hotového jídla po dobu asi půl roku (přesněji od počátku přikrmování do jednoho roku dítěte) a měla by mít preventivní účinek.

Zpočátku vaříme ze zeleniny a masa. Samozřejmostí je zdravá zelenina, nikdy neokrajujeme plesnivé či nahnilé části, takové šetření by se mohlo podepsat na zdraví dítěte. Zelenina je důležitá kvůli vláknině a vitaminům, proto ji připravujeme co nejšetrněji. Vhodné je vaření v páře. Maso pouze vaříme a zatím nesolíme ani nekořeníme, což se vlastně týká všech jídel. Pro miminko se vyplatí vařit do zásoby – pokud víme, že daný pokrm snáší. Uvařené jídlo rozdělíme po jedné porci do krabiček a zmrazíme. Ne vše ale můžeme zmrazit, třeba zeleninu a maso rozmixované s bramborami, a tak je dobré skloubit vaření pro miminko s vařením pro celou rodinu.

A o konkrétních jídlech a potřebách při vaření a krmení zase příště…

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *