Dětské nemoci: spalničky

Dětské nemoci: spalničky

O některých dětských nemocech, jako třeba o páté a šesté nemoci, jsme si už povídali. Dnes se k tomuto tématu vrátíme a současně navážeme na naše povídání o nemocech, proti kterým jsou děti očkovány.

Dokud se s některou dětskou nemocí nesetkáme prostřednictvím vlastní zkušenosti, víme o ní třeba jen to, že se projevuje nějakými červenými flíčky a vysokou teplotou, a pamatujeme si, že Anička od sousedů možná měla něco podobného, jako teď trápí našeho malého. Od rodičů se samozřejmě neočekává, že sami stanoví diagnózu, ale teta Fily se přesvědčila, že i na pohotovosti je nutné občas napovědět. Zkrátka, něco bychom o dětských nemocech vědět měli, takže pojďme na to!

Začneme spalničkami. Od roku 1969 se u nás proti této nemoci celoplošně očkuje, do té doby onemocnělo ročně spalničkami kolem 50 tisíc lidí a zhruba 50 jich nemoci podlehlo. V současnosti se v Česku nemoc vyskytuje zřídka, nejčastěji u dětí a dospělých, kteří nejsou očkováni vůbec, nebo dostali jen první dávku vakcíny. Zajímavé je, že v Německu vypukla v květnu 2006 dokonce epidemie spalniček a v Itálii není očkování proti spalničkám povinné!

U nás se děti očkují v patnácti měsících, do té doby působí v jejich těle mateřské protilátky a očkování by bylo neúčinné. Po půl roce se podá druhá dávka, což by mělo zajistit imunitu na mnoho let.

Nemoc vypukne asi deset dní po nakažení virem, který se přenáší kapénkovou cestou. Jak se spalničky projevují? Typický je uplakaný výraz v obličeji, jedním z příznaků je totiž zánět spojivek. K tomu se přidává zánět horních cest dýchacích a jako poslední se objeví červené skvrny, které se šíří z obličeje na zbytek těla. Asi po třech dnech začne červená vyrážka mizet a kůže se loupe. U příliš oslabených dětí se dříve objevovaly zápaly plic, mozku a další vážné komplikace, které bohužel často zanechávaly trvalé následky, nebo vedly k úmrtí malého pacienta.

Nemocný člověk je velmi nakažlivý, proto je nutná izolace jak nemocného, tak dětí, které s ním byly v kontaktu a nejsou dosud očkovány. Samotná léčba spočívá ve snižování horečky a podávání léků proti akutním projevům, jako je zánět spojivek nebo dýchacích cest. Pokud spalničkami onemocní očkovaný člověk, průběh bývá velmi mírný, a navíc, po vyléčení si tělo vytváří doživotní imunitu.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *