První zoubky

První zoubky

Minule jsme si pověděli něco o vzniku zubního kazu, dnes se podíváme na prohřešky, kterých se rodiče v dobré víře dopouštějí na mléčných zoubcích svých ratolestí.

Jak známo, tak po sladkém většinou sáhneme ve chvílích, když si chceme zlepšit náladu, nebo se sladkým odměňujeme. Jednou za čas to sice neuškodí, ale co se týče dětských zoubků, měly by se s cukrem dostat do kontaktu co nejpozději a v co nejmenší míře.

Která maminka někdy nenamočila svému dítěti dudlík do medu, aby ho utišila? Ačkoli takový pamlsek miminku určitě chutná, rozhodně mu neprospívá. Dáváte dítěti sladký čaj nebo oslazené mléko? Dětským zoubkům to také škodí, zvláště před spaním, když mají bakterie celou noc, aby se v ústech rozmnožily. Vzniká tzv. medový kaz, malé zoubky se pokryjí světlými skvrnami, které zhnědnou a zoubky mohou nakonec úplně odumřít. Pokud už jste své dítě naučili pít sladké, bude těžké ho to odnaučit, neslazené mu nebude chutnat.

Nejjednodušší je, když budete dítěti odmalička dávat neslazené nápoje, chuťové buňky si na přirozenou chuť čaje zvyknou a nebudou cukr postrádat. Dětské čaje mají samy o sobě příjemnou ovocnou chuť, takže není zapotřebí je doslazovat.

Péče o mléčné zoubky

Už první zoubek, který se na dásni objeví, potřebuje péči. Kartáček na zuby dítěti pořiďte, až mu bude jeden rok, do té doby stačí, když malé množství pasty vymáčknete na kapesník a budete jím dásně a malé zoubky lehce třít. Kupujte pasty s obsahem fluoridu, u dětských past by tato látka měla být samozřejmostí, i když je obsažena v menší míře než u past pro dospělé.

Hned jak se první zub objeví, určitě navštivte zubního lékaře. Návštěvu neodkládejte, lékař může zjistit nějaké případné vady a hlavně vás naučí, jak zuby správně čistit.

Dětem zkuste péči o zuby nějak zpříjemnit. Kupte kartáček se zvířecím nebo pohádkovým motivem a vyberte i barevný pohárek na vodu. Co takhle vymyslet příběh o zoubkách? Při troše fantazie můžete přijít na příběh na pokračování, který bude dítě i bavit.

Čistěte si zuby společně, určitě po snídani a před spaním. Pokaždé dítě pochvalte, že jste na jeho zoubky pyšní. Pokud se dítě čistění zubů brání, buďte trpěliví, ale přísní a nerezignujte. Vaše trpělivost přinese v budoucnu ovoce – krásné a zdravé zuby, které budou při každém úsměvu zářit.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *