Cestujeme s nejmenšími

Cestujeme s nejmenšími

Chystáte se na delší cestu a berete s sebou i vašeho malého potomka? Je to ještě batole a vy se ptáte, zda mu delší cesta neuškodí? Nebojte se! Pokud to zdravotní stav dítěte dovoluje, klidně můžete vyrazit. Ovšem neopomeňte několik důležitých skutečností!

Pro malé dítě je časté cestování a střídání míst nevhodné. Proto necestujte s batoletem příliš často, ale pokud jste zvážili důvod cesty a dospěli jste k závěru, že je nutná či že se nebude opakovat častěji, jeďte klidně i s dítětem, ale nezapomeňte na některé skutečnosti, které je nutné při cestě s dítětem zohlednit!

Délka cesty by měla být úměrná věku dítěte. Menší děti nesnášejí příliš dobře změnu časových a klimatických pásem. Proto není-li to nutné, tak takto dalekou cestu s nimi nepodnikejte!

Jedete-li v autě, nezapomeňte počítat s tím, že dítě bude znuděné a cesta ho nebude bavit. To ho podráždí a za těchto okolností cesta s ním nebude nejpříjemnější.

Snažte s tomu zabránit! Jak? Častými přestávkami v jízdě, kdy dítě bude mít prostor se proběhnout a trošku si zaskotačit. Dobré je zabavit ho i nějakým způsobem v autě. Vymyslete třeba nějakou hru!

Při takové hře však pozor na bezpečnost ratolesti i všech spolucestujících! Ostražitost je skutečně na místě! Děti jsou spontánní, stačí chvilka nepozornosti a malý cvrček může udělat něco nepředpokládaného, co může jeho i vás ohrozit!

Ohlídejte u dítěte také dostatečný příjem tekutin během cesty. Dávejte mu hlavně neslazené nápoje. Zvláště při úmornějších cestách je pitný režim velmi důležitý!
Cestě přizpůsobte i oděv a obuv ratolesti. Zaměřte se především na jeho pohodlí!
Musí se v oblečení i botách cítit dobře. Volte spíše několik vrstev oděvu, které během cesty můžete potomkovi odkládat. Je to mnohem lepší, než kdyby mělo tričko a jen jeden tlustý svetr!

Oděv by měl být jednoduchý, vzdušný a hlavně z přírodních materiálů – alespoň spodní prádlo!

Jak teple obléci malé dítě na cestu? Nemáte ještě zkušenosti? Většinou platí jednoduché pravidlo. Dejte mu tolik vrstev oblečení, co máte vy, plus jednu vrstvu navíc. To by mělo být dostačující.

Dále už dbejte na všeobecné věci, které platí pro děti i dospělé. Mezi základní patří očkování (hlavně jedete-li do nějaké exotické země), pojištění atd.

Cestovat s malým dítětem můžete dnes už bez problémů, je však spoustu maličkostí, na které se musíte připravit a předem je promyslet. Tuto přípravu nepodceňujte! Máte-li však všechno promyšleno a skutečně se chystáte někam daleko i s vaším cvrčkem, nezbývá nic jiného než vám popřát šťastnou cestu!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *