Mami, tati, co když selžu?

Mami, tati, co když selžu?

Zdá se vám, že vaše dítě má najednou nepřiměřený strach ze školy? Bojí se, že selže? Připadá vám, že má až moc velkou hrůzu ze svého učitele či učitelky? Proč? Kde se u vašeho potomka vzal strach ze selhání a jak ho odstranit?

Strach ze selhání

Malý človíček jdoucí poprvé do školy si většinou ještě neuvědomuje, že výkony, které po něm budou škola vyžadovat, by nemusel zvládnout.

Jenže najednou už je škola v plném proudu, úkolů a povinností je víc a víc a vaše ratolest může najednou začít propadat strachu ze selhání.

Nemusí to nutně souviset s jeho menším intelektem či horší schopností učit se.
Nemyslete si, že když máte doma nadprůměrného žáčka, že jeho se tyto obavy netýkají! Naopak, často spíše ti lepší se bojí toho, že by mohli najednou své okolí zklamat.

Váš cvrček se ocitá pod velkou zátěží. Od hry ve školce přešlo téměř najednou k povinnostem. Paní učitelka od něho stále něco chce, doma rodiče požadují dobré výsledky a nakonec on sám má přece také radost z obrázku či hezké známky.

Ano, je milé, že i přes nízký věk je váš potomek zodpovědný a cílevědomý, ale sami jistě uznáte, že není dobré, aby se bálo jít do školy, protože tam na něj čeká přísná učitelka (třeba jen v jeho očích), která po něm může chtít něco, co nemusí zvládnout.

„Co potom budu dělat?” „Na něco se mě zeptá, já neodpovím a co pak?” „Učitelka se na mě bude určitě zlobit a dětem budu pro smích”, i to se může honit v hlavičce vašeho školáčka.

Jak odstranit strach dítěte ze selhání?

Jak odstranit strach dítěte ze selhání? Především by mělo vědět, že vám nezáleží jen na výsledcích ve škole a že nemusí mít samé jedničky, abyste ho měli rádi.

Dítě nesmí mít pocit, že když přinese špatnou známku, tak ho máte méně rádi, než když přinese dobrou. Snažte se na to myslet, když vynášíte soudy nad jeho sešitkem se známkami!

Všimnete-li si, že dítě má nepřiměřený strach z pedagoga a víte-li, že to rozhodně není osobností vyučujícího, promluvte si s dítětem! Vysvětlete mu, že učitel je také jen člověk, který má stejné trápení a radosti jako kdokoliv jiný.

Poraďte svému dítěti, aby v okamžiku, kdy bude mít z učitele nadměrný strach, si ho představilo třeba v noční košili nebo v jiné úsměvné situaci. Tím by se mělo dítě uvolnit a překonat tak své nadměrné obavy.

Vidíte-li, že vaše dítě má strach, mluvte s ním o tom. Podpořte ho! Třeba mu na kousek papíru vypište, co všechno už dokázalo, zvýšíte mu tak sebevědomí a uvědomí si, že i s každou další situací se nějak zvládne poprat.

Hlídejte svého školáčka a nedovolte, aby jeho strach ze školy přerostl přes určitou hranici! Malé dítě by se mělo do školy těšit a nebát se přespříliš selhání či svého vyučujícího.

Objeví-li se takové období v životě vaší ratolesti, snažte se mu pomoci v překonávání jeho nadměrného strachu!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *