Starosti ryze mužské

Starosti ryze mužské

Existují problémy, které rodiče holčiček řešit nemusejí. Maminky chlapečků bývají ale dost často nejisté, jak si poradit s dětskou předkožkou.

Na problém přetahování předkožky v útlém věku existuje mnoho rozdílných, až protichůdných názorů. Některé maminky mají za sebou hrozné zážitky z dětské chirurgie, jiné maminky tato starost vůbec nepotká. Pojďme si představit základní pojmy týkající se této ryze mužské záležitosti.

Co je to předkožka?

Předkožka, neboli prepucium, je zdvojená kožní řasa, která pokrývá žalud penisu. Volně se pohybuje a je možné ji z žaludu stáhnout. Obsahuje žlázky, které produkují smegma (tj. výměšek) – přestože v malém množství je užitečné a pomáhá oddělovat předkožku od žaludu, v důsledku nedostatečné hygieny se může nahromadit a vyvolat zánět. Z tohoto důvodu je důležitá opravdu důkladná hygiena předkožkového vaku.
Předkožka má řadu důležitých (hlavně ochranných) funkcí – chrání žalud, udržuje vhodnou teplotu a vlhkost v oblasti žaludu, zabraňuje jeho poranění.

Situace po narození

Novorozenci se rodí s předkožkou, kterou v drtivé většině (96 % případů) není možné přetáhnout přes žalud. Kůže je k žaludu přilepená – tomuto zcela normálnímu stavu se říká KONGLUTINACE. Postupně s věkem se uvolňuje.

Proces uvolňování je velmi individuální – někteří chlapečci mohou předkožku přetáhnout už v roce, jiní v předškolním věku. Podle lékařského výzkumu má ve věku do půl roku 80 % chlapečků nepřetažitelnou předkožku, v roce je to 50 % kluků, ve dvou letech 20 % a ve třech letech 10 %. Ve věku 6 až 17 let klesá nepřetažitelnost předkožky z osmi procent na jedno procento.

Nastal problém?

V případě nahromadění bakterií se může v předkožkovém vaku vytvořit ZÁNĚT (balanitis). Zánět předkožkového vaku se léčí výplachy heřmánkem, šalvějí a aplikacemi antibiotické masti (Framykoin).

Pro dětské pacienty jsou typické obtíže, které souvisejí s fimózou a konglutinací. Co to znamená?

FIMÓZA = zúžená předkožka, kterou není možné přetáhnout přes žalud. Je důležité zmínit, že by se předkožka nikdy neměla přetahovat násilím!!! Při násilném přetahování mohou vznikat jednak prasklinky a trhlinky tkáně, které mohou vést ke vzniku srůstů, jizev a snížení pružnosti předkožky, jednak může dojít k tzv. PARAFIMÓZE – akutnímu stavu, kdy zúžená předkožka uvázne za žaludem a není možné ji přetáhnout zpět. Pak je namístě vyhledat lékařskou pomoc.

Jak postupovat?

Důležitá je hygiena. Chlapečka často přebalujte a vyvarujte se dráždivých pěn do koupele. Pečlivě vybírejte prací prášky a další kosmetické přípravky.

Ve vaně umývejte genitál jako ostatní části těla, a pokud se předkožka začíná uvolňovat, přetahujte ji do momentu, kdy to jde „samo“ – nikdy nepokračujte násilím!

Neurychlujte proces oddělení předkožky od žaludu – i kdyby všechny vaše kamarádky, dokonce i tchyně, tvrdily, že „jejich“ chlapečci už tento problém neřeší, stůjte si za svým.

Větší kluci už se budou v rámci zkoumání svého těla pokoušet předkožku přetáhnout sami. Nechte je a vysvětlete jim, jak o svoje přirození pečovat (omýt pod tekoucí vodou). Předkožku můžeme promašťovat olejíčkem.

A co lékaři?

Ani mezi lékaři nepanuje shoda a každý radí něco trochu jiného. Stále ještě existují pediatři, kteří provádějí násilné přetažení předkožky i u malých chlapců, jiní jsou silně proti a radí s přetahováním počkat minimálně do tří let věku dítěte a do té doby s předkožkou nemanipulovat.

Lékaře je třeba vyhledat v případě, že dítě močí nápadně slabým, úzkým proudem nebo pokud vznikne v předkožce zánět.

Vyšetření a léčba

Pryč jsou doby, kdy maminka nebyla do ordinace lékaře vpuštěna a poslouchala křik dítěte přes zavřené dveře. Ptejte se na všechno, co se bude dít a k jakým krokům se lékař chystá. V případě, že váš pan doktor nebude ochoten vaše otázky zodpovědět, zvolte jiného – je to vaše právo!

Vyšetření dětí s nepřetažitelnou předkožkou není příjemné, ale dá se zvládnout. Lékař sondou zlehka uvolní konglutinaci (trošku odlepí předkožku od žaludu) a vak propláchne fyziologickým roztokem (případně framykoinovou mastí). Nejedná se v žádném případě o násilné stržení předkožky. Doma pak penis dle možností chladíme a v dalších pěti až sedmi dnech aplikujeme framykoinovou mast.

V případě, že předkožku není možno přetáhnout, může lékař dítěti předepsat kortikoidní mast (používá se u dětí, které již nenosí plenky). V některých případech (i na přání rodičů – např. z náboženských důvodů) mohou lékaři provést obřízku (CIRKUMCIZE), tj. odstranit předkožku. Jedná se o malý chirurgický zákrok, který se provádí v narkóze (u malých dětí úplné).

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *