Bojujeme s průjmem

Bojujeme s průjmem

Všichni si přejeme, aby se nám a našim dětem vyhýbaly veškeré problémy se zdravím. Týká se to samozřejmě i těch relativně banálních, jako je třeba průjem. Jak ho můžeme léčit? Dnes se zastavíme právě u této otázky!

Jak už jsme si pověděli minule, průjem nejčastěji způsobují cizí nepřátelské bakterie ve střevech. Nejmenší děti, zhruba do dvou let věku, nemají ještě dokonale vyvinutý imunitní systém, a proto je průjmy mohou trápit častěji než v pozdějších letech.

Pokud je vaše děťátko na průjmy náchylnější a je to jen důsledek pomalejšího zvykání střev na nové bakterie přicházející s jídlem, nezbývá než s prckem toto období přetrpět. Pomoci mohou například dětské čaje s anýzem, případně omezení problémových potravin v jídelníčku.

Dětem zhruba od jednoho roku ale můžete dát ještě něco navíc. Není to žádný kouzelný přípravek, ale tzv. probiotika. Nabídka zejména mléčných výrobků s přátelskými bakteriemi a jogurtovými kulturami se na nás valí z mnoha reklam, ale víme vlastně, proč jsou tyto bakterie tak přínosné?

Probiotika jsou bakterie, které žijí přirozeně ve střevech (tlustém i tenkém) i v jiných částech trávicího ústrojí. Pomáhají při zpracovávání potravy a zajišťují jako jeden z mnoha článků v těle chod imunitního systému. Jejich úkolem je také věčný boj s nepřátelskými bakteriemi, které se do těla dostávají nejčastěji s potravou. Když je tělo silné a zdravé, se škodlivými bakteriemi se vypořádá snadno. Organismus dětí a nemocných ovšem potřebuje podporu zvenčí, protože vlastní probiotické bakterie jsou utlačovány rychle se množícími škodlivými bakteriemi.

Jestli se pro vyzkoušení probiotik rozhodnete, nemusíte se bát, že budete svému mrňouskovi dávat nějaké umělé chemické látky, které organismus zatíží. Dětský lékař nebo lékárník vám s výběrem určitě poradí. K dostání jsou různé druhy odlišené zastoupenými bakteriemi, většinou ve formě rozpustného prášku nebo kapslí.
Přátelské bakterie se sice objevují v mnoha běžných mléčných výrobcích, ale pro malé děti jsou mnohdy lepší speciální přípravky obsahující pouze probiotika. Ne všechny děti totiž snášejí mléčné výrobky dobře a mohly by jim v některých případech spíše uškodit.

Pokud se vaše děťátko právě s průjmem trápí, přeji, aby se vám podařilo jeho bříško rychle vyléčit!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *