Sladké snění těch nejmenších

Sladké snění těch nejmenších

To, že je spánek důležitý pro všechny, především však pro ty nejmenší, si říkat nemusíme, ale mohli bychom si shrnout několik základních skutečností, které je nutné dodržovat pro opravdu kvalitní a ničím nerušený spánek vašeho batolete.

Spánek je nejčastější činnost miminek, a proto by rodiče měli vědět, jak nemluvněti připravit ty nejvhodnější podmínky pro jeho sladké snění.

Položme si první otázku. Kde by dítě mělo spát? V počátcích na tom příliš nezáleží. Miminku postačí, když místnost, kde spinká, bude dostatečně vytopená. To nepodceňujte! To, že je tam teplo vám, neznamená, že to tak cítí i vaše mrně. Nemá totiž ještě vyvinutou schopnost udržovat si tělesné teplo.

Pozor! To, jestli dítě má dostatek tepla nezjišťujte tak, že mu sáhnete na ručičky! Ty má téměř vždycky studené, dokonce trochu modrají. Nenechte se tím znepokojit! V tomto věku je to naprosto přirozené.

Ze začátku rodiče dávají děti do přenosných košů, aby je stále měly u sebe. Později se pořizuje postýlka. Vyberte správnou velikost! Dítě v ní bude trávit hodně času, takže prostor je důležitý!

Ukládáte-li miminko do postýlky, pevně ho zaviňte a dejte mu hlavičku k rohu. Bude se tak cítit mnohem bezpečněji a to samozřejmě zlepší jeho usínání. Rohy postýlky nezapomeňte zajistit měkkým materiálem, aby si batole neublížilo.

V jaké poloze mimčo do postýlky ukládat? Nedávejte ho na zádíčka, protože pokud si ublinkne (a to u malých dětiček není nic neobvyklého), mohlo by se začít dusit.
Poloha na bříšku se také moc nedoporučuje. Bylo zjištěno, že nejvíce dětí umírá na syndrom náhlého úmrtí, zrovna když spí na břiše.

Nejideálnější je tedy ukládat dítě na bok. Zpočátku je to dostačující řešení a až se naučí otáčet, tak si samo najde polohu, která mu bude vyhovovat nejvíce.

Určitě po usnutí vašeho zlatíčka máte tendenci se doma pohybovat potichounku, abyste nepřetrhli nit jeho spánku. Ale nedělejte to! Miminku by neměly vadit klasické zvuky domácnosti, jako je např. hluk televize, vysávání atd. Rušivě působí jen výkyvy intenzity hluku.

I když novorozeně spí ve dne i v noci, naučte ho co nejdříve rozlišovat, jaká je zrovna denní doba.

Proto by se s večerním ukládání ke spánku měly pojit určité rituály, které zahrnují koupání, krmení, v pozdějším věku pohádku na dobrou noc atd.

Krmíte-li batole v noci, nehrajte si pak s ním, i když to vyžaduje. Musí si zkrátka zvyknout na fakt, že na hraní je den.

Spánek je pro vaše miminko tou nejdůležitější činností, a proto udělejte všechno, aby nebyl ničím rušen a vaše maličké tak mohlo pohodlně sbírat sílu pro svůj zdravý vývoj!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *