Střevní chřipka

Střevní chřipka

Do třetice, a už naposledy, si budeme povídat o průjmech. Tentokrát se zaměříme na střevní chřipku, která často překvapí v ten nejnevhodnější okamžik…

Střevní chřipku chytíme stejně tak v práci v kanceláři, na dovolené v Čechách nebo v tropech, zkrátka potkat nás může všude. Děti se nejčastěji nakazí ve školce nebo na společných školních akcích. Střevní chřipka se ovšem nevyhne ani kojencům a batolatům, ke kterým se virus dostane třeba prostřednictvím člena rodiny.

Pojmenování „střevní chřipka“ není úplně přesné, protože za onemocnění mohou viry odlišné od chřipkových. Odborně se střevní chřipka nazývá gastroenteritida. S běžnou chřipkou má ta střevní podobné příznaky. K bolavým kloubům se přidává celková nevolnost vedoucí až ke zvracení a zvýšená teplota. Navíc se dostavují křeče v břiše a postupně až vodnatá stolice. Průjem trvá různě dlouho, k úplnému vyléčení je zapotřebí většinou 5 až 7 dní.

Důležité je odstranění nepřátelských virů ze střev. Jak na to? Často nestačí jen živočišné uhlí, účinný bývá známý endiaron, ten ale není vhodný pro děti. Pro malé pacienty se vyrábí zejména léky, které se rozpouští ve vodě, a jsou stejně účinné jako tabletky. Zvýšenou teplotu snížíme léky, na které jsme zvyklí.

Léčba se neobejde bez diety, která musí být opravdu přísná. První den je nejlepší nejíst vůbec nic, jen hodně pít a důsledně brát léky. Střeva se tak rychle vyčistí a uleví se nám od křečí. Druhý den můžeme zkusit suché pečivo, třetí den přidáme rýži, dušenou mrkev a třeba banán. V dalších dnech opatrně zkusíme další jídla, ale rozhodně pozor na mléko a mastné pokrmy. K nim se raději vrátíme až po vyléčení.

Stejně jako je důležité, co při průjmu jíme, záleží také na druhu tekutin, které pijeme. Kromě čisté nesycené vody je vhodný černý čaj, ale ne příliš silný. Jednou z tradovaných rad je pití koly po lžičkách, záleží ale spíš na osobní zkušenosti, jestli se vám tento nápoj osvědčil. Všeobecně se totiž sladké sycené limonády nedoporučují. Také ovocnými šťávami si spíše uškodíme, protože příliš dráždí trávicí systém.

Někdy se zdá, že průjem už ustává a po dvou dnech na pečivu a čaji hladově sáhneme po nějaké sladkosti nebo jiné nevhodné potravině, ale to se může nepěkně vymstít. Sladké jídlo způsobí pomnožení bakterií ve střevech, takže všeobecně při průjmech (ať už vyvolaných bakteriemi, nebo viry) se sladkostem raději vyhýbáme.

Pokud onemocní střevní chřipkou vaše miminko a zatím ho jen kojíte, nebojte se s kojením pokračovat. Mateřské mléko pomáhá vrátit střevní mikroflóru do rovnováhy a současně dodává potřebné tekutiny do těla. O lécích pro kojence se poraďte s lékařem, který také určí, zda vaše malé netrpí případně jinou nemocí.

Zrádné je na střevní chřipce to, že má podobné příznaky jako salmonela, což je mnohem nebezpečnější nemoc, zejména pro nejmenší děti. K lékaři byste měli zajít, pokud průjem a ostatní příznaky neustoupí zhruba po týdnu diety a používání léků.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *