Nebezpečí pro nejmenší: domácí lékárnička

Nebezpečí pro nejmenší: domácí lékárnička

Dnes si povíme o lécích a různých prostředcích, které najdeme v běžné domácí lékárničce. Léky jsou kvůli podobnosti s bonbóny častou příčinou otrav, proto toto nebezpečí rozhodně nepodceňujte!

Pilulky, mastičky, vodičky a jiné přípravky na předpis i z volného prodeje se v každé rodině časem pěkně nakupí, a ruku na srdce, jak často nosíte prošlé nebo nepoužité léky zpět do lékáren? Některé léky si necháváme, protože by se mohly ještě někdy hodit, na jiné se prostě zapomene. Nebezpečné pro děti nejsou samozřejmě jen léky prošlé, ale vlastně všechny, které by mohly v nestřeženém okamžiku spolknout. Jednoduchou prevencí před takovou nehodou je shromáždit všechny léky na jedno místo, které je mimo dosah dětských rukou. Co ovšem dělat, když se nepodaří nehodě předejít?

Podobně jako při otravě rostlinami nebo chemikáliemi platí několik obecných zásad první pomoci a stejně tak mají některé léky svá specifika, která se také zkusíme přiblížit.

Všeobecně tedy platí, že vyvolávat zvracení lze jen krátce po spolknutí léků, později už to lékaři nedoporučují. Ve všech případech je vhodné podat několik tablet živočišného uhlí, počet tablet závisí na množství spolykaných léků, ale více jak deset by to být nemělo. Ať už se jedná o jakékoli léčivo, vždy co nejdříve vyhledejte lékaře!

Na nočním stolku nebo někde jinde po ruce a na očích má spousta maminek nebo třeba starších sester platíčko s antikoncepčními pilulkami. Tyto tabletky sice nejsou ani ve větším množství jedovaté v pravém slova smyslu, ale přivodí přinejmenším zažívací potíže.

Ani antibiotika, léky s protibakteriálním účinkem, nejsou toxické látky, ale i tak organismu při větším množství ublíží. Všeobecně můžeme říct, že dojde k narušení střevní mikroflóry, což způsobí průjem a zvracení.

Jedním z často používaných léků a také nejčastějším původcem dětských otrav je ibuprofen, který tlumí bolest. Růžová barva a tvar blížící se lentilce může být v dětských očích lákavý, ovšem tyto „lentilky“ mohou způsobit dlouhodobé žaludeční potíže. Krátce po předávkování se projeví poruchy centrální nervové soustavy, což v těžkých případech vede až bezvědomí.

Proti bolesti a dalším neduhům se kromě ibuprofenu obvykle používají léky s účinnou látkou zvanou paracetamol (obsažena v Panadolu, Paralenu, Ataralginu a dalších). Paracetamol je mnohem nebezpečnější než ibuprofen, zpočátku se totiž otrava projevuje jen nevolností, která na krátkou dobu odezní. V další fázi se dostaví nevolnost, která již může být důsledkem vážného poškození jater.

Chuťově lákavé jsou fluorové tablety, které malé děti dostávají jako prevenci zubního kazu. Účinná látka není obsažena ve velké množství, proto k otravě nedochází často, ale pokud se to přihodí, podejte k napití mléko a jeďte k lékaři.

Příště si povíme o dalších látkách, které jsou zdraví prospěšné, ale ve větším množství mohou škodit: řeč bude o vitamínech.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *