Kdy skončit s dudláním?

Kdy skončit s dudláním?

O dudlíkách, jejich škodlivosti a o všem, co s nimi souvisí, už toho bylo napsáno mnoho. Máte ale pocit, že u této problematiky se názory laiků i odborníků až příliš často rozcházejí?

Jste nejistí a nevíte, na kolik dudlík vašemu nejmenšímu skutečně škodí a kdy by se měl svého „dudu“ zbavit? Zkusme si na tyto otázky odpovědět…

První dudlík a co miminkům dává

Kdy má miminko dostat svůj první dudlík? Doporučuje se nedávat mu ho hned po porodu. V tomto období se musí naučit především dobře sát z matčino prsu. Ano, jde sice o vrozený reflex, ale musí zvládnout i techniku. Pokud ji zvládlo, klidně mu ho dejte!

Že patříte mezi ty, kteří dudlání odsuzují? Rozhodli jste se, že svému nejmenšímu dudlík nedáte vůbec?

Pozor: Dítě cumlání potřebuje, uspokojuje ho a uklidňuje. Proto když nebude mít dudlík, je velká pravděpodobnost, že bude cumlat cokoliv jiného – různé předměty, hračky či vlastní prstíky.

V tomto momentě nastávají problémy. Předměty kolem něj nemusí být sterilní a cumlání prstíků se později odnaučuje mnohem hůře než cumlání dudlíků. Je to zřejmé! Na dudlík si časem odvykne, protože ho nemá na očích. Prstíky má však k dispozici pořád!

Zajímavost: Je prokázáno, že dudlík snižuje riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence)!

Skutečně dudlík škodí?

Mnozí odmítají dudlík s tím, že kvůli nim mají později dítka křivé zoubky. Je to pravda? Někteří odborníci se stále ještě neshodnou, ale zdá se, že dnes už to neplatí.
Moderní dudlíky jsou tvarované a přizpůsobené pusince i čelistem miminka a dumlání by tak nemělo růst zoubků nijak ovlivnit.

Jak moc křivé bude mít vaše dítko zoubky, je spíše záležitost genetických faktorů!

Kdy vzít dítěti dudlík? 

Zdá se vám, že váš cvrček už cumlá příliš dlouho? Myslíte, že je čas mu dudlík vzít?
Pozor: Není dobré to udělat ze dne na den! Vaše ratolest by si měla na dudlík odvykávat postupně.

Seberete-li mu ho z ničeho nic a už mu ho nedáte, způsobíte mu stres, který se v jeho chování výrazně projeví! Bude plačtivější a také jeho spánek bude nekvalitní!
Jak tedy na to? Schovávejte postupně dudlík s tím, že když se po něm bude dítko hodně shánět, tak mu ho opět vrátíte.

Můžete také zkusit dítěti rozumně vysvětlit, že dudlík je jen pro malé miminka a ono je už přece velké.

A v kolika letech by už dítě rozhodně dumlat nemělo? Stejně jako v mnoha dalších vývojových momentech i zde je nutné zmínit fakt individuality. Každé dítě je jiné! Obecně se soudí, že při nástupu do mateřské školy by mělo být dítě již bez dudlíku!
Takže nechce-li se vaše batole ve třech letech v žádném případě vzdát „dudánka“, neberte mu ho násilím. Ještě má nějakou časovou rezervu!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *