Malý vztekloun

Malý vztekloun

Už je to tu zase? Vaše dítko opět rudne vzteky? Padá na podlahu, mlátí ručičkama a doufá, že si „vyvzteká“ vše, co chce? Proč se malé děti tak často vztekají? Zajímá vás, jak lze dětskému vzteku vhodně zabránit?

Dětský vztek

Máte-li dítě, které je ve věku okolo tří let, určitě víte, o čem je řeč. Mockrát jste už od svého drahého potomka slyšeli větu, která začínala na „já chci“, a když mu nebylo vyhověno, začalo příšerně křičet a chovat se téměř nepříčetně. Možná vás to vyděsilo, ale uklidněte se! Povíme si, proč právě v tomto věku děti tak vztekají.

Říká vám něco „období prvního vzdoru“? Je to přímo termín z oboru vývojové psychologie a setkáte se s ním u dětí právě ve věku tří let. Proč zrovna v tomto věku? Malý capart si totiž začíná uvědomovat svou identitu, své já a snaží se prosadit svou osobnost.

Tohle období je pro něj laicky řečeno „vytyčováním si hranic“. Zkoumá, co všechno si může dovolit, aniž by byl za to potrestán.

Na to si dejte pozor! Pokud vaše ratolest bude stát před obchodem s hračkami a bude něco chtít, co vy nebudete považovat za nutné, může se vám stát, že vaše zlatíčko sebou „praští“ o zem a hračku bude za každou cenu vyžadovat.

V tuto chvíli můžete podlehnout a hračku mu koupit. V tu chvíli si dítě zafixuje, že tohle na vás platí a bude to zkoušet dál. Sami musíte uznat, že to není nejšťastnějším řešením!

Jak tedy vhodně zareagovat? Odborníci v takovéto chvíli doporučují vzdálit se od dítěte natolik, aby vás nevidělo. Vy však samozřejmě na něj vidět musíte. Samotné ho nechat nemůžete.

V okamžiku, kdy dítě zjistí, že není středem pozornosti a že naopak jste mu „utekli“, tak zpozorní, začne se bát a afekt odezní.

Bojujeme se vztekem

Jak ještě lze bojovat se vztek vašich nejmenších? Bezmocní v okamžiku jedné ze chvilek vašeho vzteklouna být nemusíte. Až se bude vztekat, zkuste ho k sobě přimknout.

Odborníci tvrdí, že tělesný kontakt pomáhá odstraňovat agresivitu a zkušenost mnohých rodičů prokázala, že tomu skutečně tak je.

Nejdůležitější rada: Zachovejte klid! Tím, že na vztek dítěte budete reagovat rovněž vztekem, nic nevyřešíte. S klidným přístupem vašeho potomka uklidníte snadněji a rychleji.

Je-li vaše dítě vzteklé příliš, vymyslete způsob, jak by svůj vztek mohlo odreagovat neškodně, př. ve výtvarném projevu, nějaké hře atd.

Dříve se doporučovala studená sprcha, ale… Zkuste se této metodě vyhnout! Přece jen je to dost drastické!

Kolem tří let od vaše potomka velmi často uslyšíte větu: „Já chci.“ Bude vás to rozčilovat, někdy si nebudete vědět rady. Zachovejte však klid! Nejde vám to? Říkejte si, že jde o vývojovou periodu a vzdor a vztek vašeho cvrčka vlastně značí jen jeho přirozený a SPRÁVNÝ vývoj!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *