Když dítě chce pejska…

Když dítě chce pejska…

Přišel za vámi potomek s tím, že chce pejska? Slibuje, že se o něj bude starat a že ho zvířátko nikdy neomrzí? Co s tím? Pořídit dítěti pejska, nebo raději ne?

Já chci pejska

„Maminko, tatínku, já chci pejska“.Možná jste už tuhle větu slyšeli, možná vás to teprve čeká.

Jak potomka vůbec napadlo chtít pejska? Pravděpodobně nějaký z jeho vrstevníků psa dostal, nebo třeba někde viděl roztomilé štěňátko či paní učitelka ve škole vyprávěla nějakou veselou příhodu o domácích zvířátkách.

Jenže co teď? Pokud dítko tato myšlenka nadchla, jen tak se jí asi nevzdá. Bude do vás lidově řečeno hučet, přemlouvat vás, vztekat se, slibovat. A jak se zachováte vy? Pes je velký závazek a určitě nechcete, aby za pár měsíců skončil v útulku. Jak zjistit, zda zájem dítěte je opravdový? Nejde jen o dočasný rozmar?

Kdy pejska pořídit?

Chcete-li dítěti pejska pořídit, důkladně to promyslete. I když vám svatosvatě slibuje, že ho psík nikdy neomrzí, stát se to samozřejmě může. Dokonce se to stává poměrně často. Vhodnější je koupit domácí zvíře spíše staršímu dítěti, který přeci jen už z toho má rozum a ví, co je to povinnost.

I tak ale mějte na paměti, že pejsek může omrzet. Proto ho pořiďte jen v případě, že víte, že i vy sami se budete moc podílet na jeho výchově a péči . Nejsnadněji se domácí zvíře pořizuje k rodinnému domu, kdy odpadá povinnost každodenního venčení.

Máte-li možnost, půjčte si nejdříve pejska od vašich známých. Třeba se nabídněte, že ho pohlídáte v období jejich dovolené. Uvidíte tak, jak se vaše ratolest bude o pejska starat. Možná už třetí den mu nebude chtít věnovat pozornost, ale i když ano, není to ještě stoprocentní známka toho, že mu to vydrží.

Týden je krátká doba, ale alespoň se za tento čas ukáže, zda vůbec váš potomek má cit potřebný ke starání se o domácího mazlíčka.

Jak vysvětlit potomkovi, že pejska raději ne

Vašemu dítku asi nebude stačit, když zkrátka odmítnete. Jistě bude žadonit dál. Jak mu své stanovisko obhájit? Snažte se mu vysvětlit, že taková péče o pejska stojí hodně času a někdy i peněz. Mluvte s ním o tom, co všechno starost o psa zahrnuje. Připomeňte potomkovi, že nerad vstává do školy, natož kdyby měl stávat ještě o půl hodiny dřív kvůli venčení psa atd.

Situaci můžete také vyřešit kompromisem. Kupte potomkovi křečka, morče, andulku či jiné menší zvíře a sledujte jak je schopný se dlouhodoběji starat o zvířátko.

Nepořizujte pejska a ani jiné domácí zvířátko bez vědomí dítěte – např. k Vánocům či k narozeninám. Živé dárky velmi často končí v útulku. Jestliže chcete potomkovi pořídit pejska, řádně to s ním proberte a nového člena rodiny vyberte společně.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *