Jana Jůzlová, Jiří Fixl: Světoví Češi 2

Jana Jůzlová, Jiří Fixl: Světoví Češi 2

Seznam význačných postav z české kotliny je zdá se hodně dlouhý, protože vydal už na druhý svazek encyklopedického titulu Světoví Češi, který vyšel na konci minulého roku v nakladatelství Mladá fronta. K předchozím 27 jménům se přidalo dalších 26 osobností, jejichž životy se opět povětšinou odehrály během 19. a 20. století.

A tak se chronologicky jako prvnímu ze světových Čechů autorka Jana Jůzlová věnuje vynálezci lodního šroubu a řady jiných technických vylepšení (např. lisu na víno nebo pneumatické potrubní pošty) Josefu Resslovi, i když právě on v Čechách pobýval velmi sporadicky. Jeho život i práce byly svázány s mořem, takže není divu, že domovem mu byl italský Terst.

I mnozí další významní Češi byli velcí světoběžníci – Antonín Dvořák se nejvíc proslavil, až když za oceánem napsal symfonii Z Nového světa, Alfons Mucha byl „národním“ umělcem Paříže začátku 20. století, stejně jako „Francouz“ František Kupka, Jaroslav Hašek toho mnoho zažil při své anabázi v Rusku a stíhací pilot František Fajtl samozřejmě létal za britskou RAF. Výčet by mohli uzavírat cestovatel Alberto Vojtěch Frič, který svůj život zasvětil americkým pouštím a jejich perlám – kaktusům, a mecenáška Meda Mládková, která se o české umění zasloužila za svého pobytu v emigraci.

Druhý díl Světových Čechů se více zaměřil na umělecké osobnosti, takže nechybí i další múzou políbení, jako fotograf Josef Sudek, hudební skladatel Leoš Janáček, architekt Jan Kotěra, umělecky mnohostranní bratři Čapkové a Jiří Kolář, Nobelovou cenou oceněný básník Jaroslav Seifert či animátor a filmař Karel Zeman. Záběr knížky sahá až do nedávné minulosti. Svou kapitolu tu má i první polistopadový prezident Václav Havel, chemik Antonín Holý a trochu prorocky i gymnastka Věra Čáslavská, která knížku uzavírá jako jediná žijící velikánka. Bohužel dnes už by mohl být uveden i rok jejího úmrtí – 2016.

Ilustracemi v podobě komiksových obrázků s krátkými popisky i portrétů doprovodil Jiří Fixl, stejně jako první díl. Tím bude knížka jistě přitažlivá pro zvídavé děti, které neodradí encyklopedický koncept, a pročtou si jednotlivá pojednání. Autorka se samozřejmě snažila o čtivý styl, takže by děti neměly mít problém s pochopením textů. Knížka je určena pro čtenáře od 8 let a je rozhodně vhodnější než sterilní hesla na Wikipedii nebo ve slovnících pro dospělé.

  

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *