Nejen veselé a barevné

Nejen veselé a barevné

„Mám ráda, když je to veselé a barevné,“ říká malířka a ilustrátorka Věra Tataro, která právě vydala knihu ilustrací pro děti Obrázky do pokojíčku. Najdete v ní 8 obrázků velikosti A3, které můžete zarámovat a ozdobit jimi (nejen) dětský pokoj. Na zadní straně knihy je 7 obrázků jako pohlednice.

Věra Tataro je česká malířka a ilustrátorka, která se úspěšně prosadila i za hranicemi naší republiky. Nejčerstvějším úspěchem je nedávno získané druhé místo na soutěži American Design Awards v kategorii ilustrace. S její prací se ale můžete setkat i mimo galerie. Stačí zabloudit na dětské oddělení Pražské nemocnice Medicover, pomalované stěny a obrázky určitě neuniknou vaší pozornosti. Věra Tataro se dětskému světu nevyhýbá ani jinde, nedávno navázala spolupráci se studijním centrem Basic, které se zaměřuje na problémy dětí se čtením a psaním, a část výtěžku z prodeje knížky půjde na pomoc dětem.

Jak obrázky do knihy vznikaly?

Část ilustrací je vybrána z připravované jarní kolekce školních sešitů, která mě inspirovala k vydání této publikace tak, jak ji vidíte.

Co je pro vás u těchto ilustrací důležité?

Jako malá jsem měla ráda ilustrace, na kterých byla spousta věcí, akce a detailu. Myslím, že tohle mají rády i dnešní děti.

Měla jste v dětství sama nějakého oblíbeného ilustrátora nebo ilustrátorku?

Abych byla upřímná, když jsem byla malá, tak z českých dětských ilustrátorů jsem neměla nikoho, kdo by pro mě byl nějaký vzor nebo mě motivoval. Jejich ilustrace byly často strašidelné, a tím vás vlastně ani nepustili dál do knížky. Takže jsem měla knížky, které jsem díky ilustracím jako malá nečetla. 🙂 Já měla ráda většinou zahraniční ilustrátory, ale těch u nás v čase komunismu bohužel zase tolik nebylo.

Necháváte se někým inspirovat dnes?

Vždycky mě inspiruje a motivuje, když vidím nějakou sakra dobrou ilustraci nebo dílo. Hlavně ne patlaniny a rádoby umělecké ilustrace. :O)

Všimla jsem si, že ve svých pracích často preferujete dva barevné kontrasty.

Ano, to je pravda. V jednoduchosti je síla. Ilustrace nemusí být přeplácaná barvami, aby vyvolávala či provokovala představivost diváka.

Máte nějakou oblíbenou barvu?

Oblíbenou barvu nemám, ale mám ráda, když je to veselé a barevné.

Veselé a barevné jsou ilustrace Věry Tataro zcela neoddiskutovatelně. A také jsou plné drobných detailů. Můžete si v nich číst jako v knížce, na jejímž příběhu se sami podílíte. Její fantazie totiž dává prostor i té vaší.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *