Chlupaté DVD

Chlupaté DVD

V dubnu letošního roku vychází na DVD rodinná 3D komedie Kozí příběh – Pověsti staré Prahy. Speciální edice vzdává na první pohled zřetelný hold právě chlupaté hrdince – koze, protože DVD bude zahaleno v nepřehlédnutelném kožichu. Producent a režisér filmu Jan Tománek ovšem předem uklidňuje všechny milovníky zvířat: „Po diskuzi s Kozou jsme se nakonec rozhodli pro šetrné syntetické materiály. Jsou stejně hebké a příjemné jako kozí srst.“

Snímek Kozí příběh nominovaný na prestižní filmovou cenu Český lev v kategorii Nejlepší výtvarný počin se stal nejúspěšnějším českým animovaným filmem v historii. Do kina se na něj přišlo podívat více než 280 tisíc diváků. Možná jste byli mezi nimi a nechali se vtáhnout do výborně nastíněné atmosféry české středověké metropole. Ti, kteří jsou znalí starých českých pověstí od Aloise Jiráska, byli možná ztvárněním a propojením jednotlivých příběhů kapku překvapeni.

Děj

Ústředními postavami Kozího příběhu se stal vesnický mládenec Kuba a jeho věrná přítelkyně Koza. Koza je notně užvaněná (a výborně nadabovaná Jiřím Lábusem), svérázná a Kubu velmi miluje, tudíž je divák přítomen i průchodu jejích vtipných žárlivých scének. Tihle dva přijíždějí do staré Prahy a hned v úvodu se připletou ke stavbě Karlova mostu. Zde se Kuba poprvé setkává s více než vnadnou Markétkou, do níž se pochopitelně zakouká. Postupně se příběh prolíná se vznikem Orloje a do děje vstupuje další zásadní postava – chudý student Matěj a s ním i strašidelná pověst o Faustově domě, kde nesmí chybět Ďábel, jemuž Matěj v touze po uznání a bohatství upíše svoji duši. O děsivé momenty není nouze a krom Ďábla se můžete těšit třeba na pověstného chlupatého ducha nebo kata Mydláře… (ale nebojte se, všechno dobře dopadne).

Pár čísel ze zákulisí

První český CGI (Computer Generated Images) film vznikal od roku 2003 a pracovalo se na něm pět let. K jeho vzniku byl použit špičkový program Maya (stejný používali i tvůrci Pána prstenů, Shreka nebo Doby ledové).
Zajímavostí je fakt, že je v úvodní sekvenci, která trvá 27 vteřin a je nejdelším záběrem filmu, přesně 1380 obrázků. Proč je to zajímavé? Protože v tomto roce (1380) najdeme v kronikách první zmínky o Staroměstském orloji.
Pokud jste film viděli, možná vás při scénce zachycující stavbu Karlova mostu napadlo, kolik postav je vlastně „na place“. Asi jste se ale nedopočítali, protože jich bylo najednou přes neuvěřitelných 230! Tvůrci si dali i tu práci, že vytvořili 180 samostatných detailních charakterů a více než 70 postavám kompletně simulovali šaty. Finální film se skládá z 117 648 ručně animovaných obrázků!

Podle výtvarných návrhů vytvořili autoři přes 1 200 samostatných předmětů. Odhadnete kolik samostatných zvukových efektů a ruchů bylo pro film nahráno? My to číslo známe – 21 000.

Trochu jiné DVD

DVD Kozího příběhu není jiné pouze svým chlupatým oblečkem. Vychází u nás jako první český animovaný film na Blu-ray disku ve vysokém rozlišení 1920 × 1080, což je více než čtyřnásobek rozlišení, s kterým setkáváme na běžných nosičích DVD. Divák má tedy zaručenu plnou kvalitu, s jakou se film natáčel a nebude ochuzen o žádný detail. Díky tomu, že byl tento 3D film od začátku natáčen zcela digitálně, slibují tvůrci maximální kvalitu obrazu.

Bonusy

Kromě samotného příběhu nabízí DVD a Blu-ray speciální animované menu, kde si mezi bonusy najdete i Film o filmu nebo krátký dokument Jak se dělá 3D Koza…

Technické informace

Kozí příběh – Pověsti staré Prahy
BD v půjčovnách a prodeji: 23. 3. 2009
Doporučená MOC: 799, –

DVD v půjčovnách od: 6. 4. 2009
DVD v prodeji od: 10. 4. 2009
Doporučená MOC: 399,–

Žánr: animovaná komedie
Délka: 80 minut
Výroba: ČR, 2008; Art And Animation studio
Režie, kamera, výtvarník: Jan Tománek
Výtvarná spolurealizace: Roman Kudláček
Střih: Alois Fišárek, Jan Tománek
Hudba: David Solař
Hrají: Jiří Lábus, Matěj Hádek, Mahulena Bočanová, Michal Dlouhý, Petr Pelzer, Viktor Preiss, Karel Heřmánek, Petr Nárožný

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *