William Sutcliffe – Cirkus zlodějů a tombola zkázy

William Sutcliffe – Cirkus zlodějů a tombola zkázy

Také máte pocit, že se blíží nějaká převratná věc? Cítíte ticho před bouří? Takhle do nudného městečka a hlavně do života malé Hanky vpadl podivuhodný a tajemství skrývající Kudlův neuvěřitelný cirkus.

titul_velkyObjevil se nečekaně a způsobil mnoho podivuhodných událostí. Především se Hanka a její velmi inteligentní psí společník Šumák seznámili s neméně neobvyklou dvojicí – klukem Vildou a jeho velmi svéhlavým velbloudem Narcisem. Největší tajemství však skrývá nebezpečný principál Armin Kudla, který drží své zaměstnance v šachu a nutí je k něčemu neuvěřitelnému!

To by ale nebyla pro dobrodružství jako dělaná Hanka, která se postaví nekalým záměrům a prohnaným nástrahám.

Jak dopadne zapeklité dobrodružství, neprobudí se Hančina babička moc brzy na to, aby mohly děti překazit kolosální zločin? To jsou otázky, které vám zodpoví až stránky knížky a hlavně její originální autor, který velmi rád čtenáře oslovuje. Příběh je prošpikován nejen komentáři samotného Williama Sutcliffa, ale své polínko si v několika poznámkách přihodí i překladatel Vratislav Kadlec. A tak knížka místy připomíná spíš rozhovor mezi čtenářem, postavami i spisovatelem. Aby se v tom někdo vyznal, odkazují vás na různé poznámky grafické odkazy jako v nějaké naučné knížce. Až na to, že mají podobu smajlíků, kytiček nebo malinkého psíka. Můžete spolu s autorem dumat nad rozvíjejícím se příběhem, nepravděpodobností některých teorií (jak dlouho třeba trvá chvilička?) i významy slovních spojení, jako jsou tělesná pouta nebo vzrušená dlažba. Za veselou úpravou i pojetím textu nezaostávají ani ilustrace, které suverénní rukou nakreslil David Tazzyman.

Knížku můžete dětem předčítat, ale ani ti, kteří si ji budou číst sami, se rozhodně sami cítit nebudou. Na jejích stránkách ožívají nejen postavy, ale i jejich autor a čtenáři. Děti si při její četbě mohou dobře představit, jak spisovatel zachází s příběhem, jak takové vyprávění v hlavě autora vzniká a co musí rozhodovat, aby knížka měla hlavu a patu. Mezi humoristickými knížkami pro děti je tato jednou z mála, která nechce jen vyprávět a pobavit, ale vtáhne své čtenáře i do samotné tvorby příběhu. A aby nebylo všemu konec, i závěr Hančina a Vildova dobrodružství nenechal autor jen na sobě. Naopak sepsal několik otázek, které byste si měli zodpovědět sami.

Nebo snad bude pokračování…?

Knížku Cirkus zlodějů a tombola zkázy napsal William Sutcliffe, z angličtiny ji přeložil Vratislav Kadlec a ilustroval David Tazzyman, vyšla v nakladatelství Mladá fronta.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *