Chtěli byste mít doma hodného andílka, který bude poslouchat na slovo? Sami asi víte, že to je utopie. Každý prcek dokáže pozlobit své rodiče a občas si zaslouží trest. Jak ale dítě trestat? Moc velké a časté tresty mohou způsobit traumata, ale netrestat dítě vůbec také nejde. Jaká je tedy optimální cesta?
Kdy si dítě zaslouží trest?
Základní funkcí trestu je zabránit tomu, aby se nežádoucí chování opakovalo znovu. Ovšem ne vždy, když dítě něco provede, ho musíme trestat. Často stačí jen domluva. Určitě potomka netrestejte, pokud něco zavinil nechtěně nebo když něco myslel dobře a pokazil to, např. Pokud dítě nabídne mamince, že jí pomůže s nádobím a přitom rozbije talíř, trest si určitě nezaslouží.
Potrestáte-li ho, tak si z toho odnese ponaučení, že se nemá dobrovolně do ničeho angažovat, protože jeho snaha a dobrý úmysl stejně nakonec vyzní naprázdno. Tresty používejte v případě, kdy dítě něco provede úmyslně, a od vás či od někoho jiného ví, že to dělat nesmí!
Druhy trestů
Tresty mohou být:
– psychické – Rodiče jsou na svého potomka naštvaní, nebaví se s ním a dávají mu najevo, že se na něj zlobí. Délka tohoto trestu by měla být přiměřená. Jinak by dítko mohlo získat pocit, že jste ho kvůli tomu, co provedlo, přestali mít rádi.
– fyzické – Otázkou je, zda by vůbec měly ve výchově být tělesné tresty. Rodiče, učitelé i výchovní poradci se ve svých názorech rozcházejí. Všeobecně se soudí, že by v žádném případě fyzické tresty neměly převažovat, ale když váš malý zlobič sem tam dostane přes zadek, tak se nic neděje. Pozor, u starších dětí od fyzických trestů opusťte úplně! Srážíte tak jeho důstojnost. Navíc už má více rozumu a provinění lze trestat mnohem efektivněji.
– pracovní – Není to příliš vhodné potrestání, protože dítě si tak snadno zakóduje, že práce je vždy trestem a bude ji tak brát. To není dobré!
– zákazy – Pokud dítěti zakážete koukat na televizi či hrát počítačové hry, je to vhodný trest, ale nezakazujte dětem jejich zájmy z oblasti sportu, kultury apod.
Zásady při trestání
V práci pedagogů platí, že své žáky mají trestat v poměru 3 : 5, a to ve prospěch pochval. Tohle pravidlo se dá využít i v rodinné výchově. Proto více chvalte! Dítko, které je jen pořád peskované a jeho kladné stránky se přehlížejí, pravděpodobně bude zakomplexované, nebude si věřit a nedokáže se prosadit, což zvlášť v dnešní době je velmi špatné!
Při rozhodování o trestu, dbejte na věk dítěte! Pokud je váš brouček příliš malý a dopustí se nějaké špatnosti, je to třeba tím, že ještě neví, že se to dělat nesmí. Pak trest není na místě! Vhodnější by v tomto případě bylo vysvětlit mu, proč jeho chování nebylo v pořádku. Buďte ale objektivní, omlouvat ho s tím, že je ještě malý, nemůžete donekonečna! Pozor, dítě musí vědět, za co je trestané, a mělo by být schopno svůj trest přijmout a nechápat ho jako křivdu, nebo dokonce jako pomstu. Dejte svému dítěti najevo, že věříte tomu, že se poučilo a že se to příště nestane.
Ke správné výchově tresty patří, ale vždy, když se budete chystat tohoto výchovného prostředku využít, pečlivě si promyslete, jaký trest zvolit. Nejednejte pod vlivem negativních emocí! Pak byste mohli trestat nepřiměřeně a narušovat tak zdravý vývoj svého potomka!
Add Comment