Příušnice: nejen dětská nemoc

Příušnice: nejen dětská nemoc

Tentokrát se podíváme na jednu z dětských nemocí, která se u nás objevuje poměrně často, a to nejen u dětí, a někdy zanechává velmi nepříjemné následky. Řeč bude o příušnicích.

Pokud jste z Moravy, tak se vaší rodiny nebo někoho známého mohla dotknout epidemie příušnic, která v této oblasti vypukla v létě 2006. Nemoc se i bez epidemií objevuje u stovek dětí i dospělých ročně, v roce 2005 jich bylo ke dvěma tisícům, a každým rokem počty stoupají.

Proč tomu tak je? Částečně kvůli tomu, že se u nás novorozenci začali celoplošně očkovat až v roce 1987, takže mnozí dospělí nejsou vůbec očkováni, a jsou proto nemocí ohroženi. Děti, které sice očkovány byly, ovšem také nejsou stoprocentně chráněny, protože se stává, že protilátky v krvi klesnou na příliš nízkou hladinu, takže tělo přestává být imunní. Všeobecně ale platí, že pokud onemocní očkovaní, bývá průběh příušnic mírnější. U nás se očkuje kombinovanou vakcínou současně proti spalničkám, příušnicím a zarděnkám, takže termín očkování proti příušnicím najdete v očkovacím kalendáři u 15. měsíce věku dítěte, druhá, posilovací dávka následuje za půl roku.

Sám název napovídá, že jde o nemoc, která postihuje oblast kolem uší. Zánět napadá slinné žlázy, které jsou tři: příušní, podčelistní a podjazykové. Možná se vám vybavil obrázek dítěte s ovázanou hlavou a „boulemi“ u uší, což není daleko od pravdy. Ty „boule“ jsou zvětšené uzliny, které velmi bolí, nejdříve se vytvoří na jedné straně hlavy, po dvou dnech se zánět přesouvá na druhou stranu. Kvůli tomu je kousání a polykání bolestivé. K tomu se ještě přidává horečka, kterou můžete snižovat běžnými léky.

První příznaky propukají asi po 2 týdnech od nakažení viry, které putují kapénkovou cestou. Nemocní jsou pro okolí nakažliví také zhruba 2 týdny. Během této doby postupně odeznívají příznaky a nemoc ustupuje. Ne vždy tomu ale tak je, někdy se objeví komplikace, kvůli nimž je nutné strávit několik dní pod lékařským dozorem v nemocnici.

Které komplikace to jsou? Někdy pacienti trpí bolestmi břicha, které jsou způsobeny podrážděním slinivky, což si žádá dodržování diety. Občas se objevuje zápal mozkomíšních blan a také zánět varlat nebo vaječníků. Zánět varlat je nebezpečný zejména pro dospělé muže, kterým hrozí trvalá neplodnost.

V komplikovanějších případech se nemocným dávají antibiotika, jinak není léčba příliš specifická. Pomocí léků a případně zábalů se snižuje horečka, na bolestivé otoky se přikládají teplé obklady a samozřejmostí je zůstat několik dní v posteli (což s touto nemocí jistě není obtížné). Co se týče diety, doporučuje se jíst potravu kašovité konzistence a vyhýbat se tučným jídlům a kyselým nápojům.

Nejmladšími pacienty bývají už přibližně dvouleté děti, které ještě nedostaly druhou dávku, nebo si jejich tělo vytvořilo málo protilátek. Vzhledem k systému očkování proti příušnicím, který u nás funguje poměrně krátce, jsou mezi nemocnými i lidé kolem dvaceti a třiceti let. U nich mívá nemoc těžší průběh a častěji zanechává trvalé následky.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *