Febrilní neboli také horečnaté křeče (dále ve článku jen FK) se téměř vždy projevují v průběhu horečnatého onemocnění, obvykle na jeho začátku – při vzestupu teploty zpravidla na 38 stupňů a více. Postiženy jsou nejvíce děti mezi 3. měsícem a 5. rokem života, které ještě mají méně stabilní nervový systém. U dětí předškolního věku k FK většinou nedochází.
Lze shrnout, že FK postihují 2–8 % dětské populace, maximum jejich výskytu leží mezi 6. a 36. měsícem věku života.
Mechanismus vzniku FK
Horečka dráždí mozek a ten vysílá informace nervům a svalům, které se nepřirozeně natahují a smršťují, tím vzniká křeč.
Jde o poměrně dramatickou událost, kdy dochází i ke ztrátě vědomí a může dojít k poruchám dýchání. Ataky křečí trvají několik desítek vteřin až po dobu 5 minut a poté odeznívají. Rodiče, kteří se s FK ještě nesetkali, se zcela oprávněně bojí o život svého dítěte, i několik minut se zdá jako věčnost.
Důležité je zachovat chladnou hlavu a nepanikařit, jakkoliv se to může zdát těžké. Je důležité si uvědomit, že pokud zajistíte dítě proti pádu a dušení případnými zvratky, záchvat FK neohrožuje dítě na životě, nejsou na místě ani obavy z poškození mozku v průběhu záchvatu.
Projevy FK
V počátku onemocnění (např. viróza, zánět dýchacích cest), kdy nastupuje u malých dětí vysoká horečka (zpravidla od 39 stupňů Celsia), dítě náhle ztuhne a potom se jeho svaly začnou rychle stahovat a napínat, takže sebou dítě třese a „škube“. Postižena může být jen část těla, ale i celé tělo včetně svalů na obličeji.
Celý záchvat trvá jen několik vteřin, někdy i minut, dítě ale může upadnout do bezvědomí a může mít potíže s dechem.
Může se stát, že pokud horečka neustupuje, bude se záchvat křečí opakovat. Stává se to ale jen ve velmi malém procentu případů.
Co dělat při FK
1. Pokud dítě dostane záchvat křečí, uložte ho na podlahu, ale nesnažte se mu například držet končetiny (z postele by mohlo díky křečím spadnout).
- Okamžitě a vždy zavolejte lékaře (linka 155 nebo 112), každé dítě, které prodělalo febrilní křeč, musí být vyšetřeno odborným lékařem.
- Jestliže dítě upadne do bezvědomí, zajistěte mu zachování volného dýchání — položte dítě na bok, nesnažte se mu násilím otevřít ústa.
- Sledujte, jestli dítě nezvrací, je nutné zajistit, aby zvratky odtekly z úst a dítě se jimi nezadusilo.
V okamžiku kdy jste zajistili dítě a zavolali lékaře, začněte dítě ochlazovat. Nejvhodnější jsou chladné zábaly (nikoliv ledové!). Dítě zabalte do mokrého prostěradla a po chvíli jej znovu namočte a zábal vyměňte.
Poznámka:
Obecně u ochlazování u horeček platí pravidlo, že pokud je dítě studené, má mramorovanou kůži, nebo jeví jiné známky chladu nebo zimnice, tak neochlazovat! Pozor také na prudké srážení horečky studenou vodou, ledovými obklady (vlivem horečky se mohou stáhnout kapiláry, tenoučké cévky – proto má dítě studené ruce a nohy. Ledové obklady tento stav ještě zhorší a „zamknou“ horečku v těle.)
Vlažná voda je lepší i kvůli uvolnění průtoku krve – ve svém důsledku se dítě i rychleji ochladí, protože krev znovu volně proudí. Navíc je pro dítě i snesitelnější a přinese mu úlevu.
Co udělá lékař
Zajistí životní funce (dýchací maska), podá dítěti konečníkem Diazepam (dávkování se řídí hmotností dítěte). Podá léky ke snížení horečky (antipyretika) a doporučí další postup.
Asi po dvou týdnech po prodělaném záchvatu doporučují lékaři vyšetření EEG (elektroencefalogram). EEG zachycuje elektrickou činnost v mozku a může vyloučit nebezpečí onemocnění epilepsií. Ve výsledcích vyšetření EEG provedené dříve než 14 dní po záchvatu přetrvávají změny oproti normálu. Z toho důvodu EEG vyšetření provedené dřív než za 14 dnů po události, nemá výraznou diagnostickou hodnotu a zatěžovalo by zbytečně vás i dítě.
Co je ještě důležité vědět:
1. V první řadě to, že FK nelze většinou zabránit podáváním léků. Opakování záchvatu můžeme sice předejít podáním léku Diazepam (jen na lékařský předpis!). Vzhledem k jeho vedlejším účinkům lékař jeho podání velmi pečlivě zváží.
- Snižování horečky jako prevence záchvatu nemusí být účinné.
- Dítě, které prodělalo záchvat febrilních křečí, musí bezpodmínečně prohlédnout lékař a posoudit, zda jsou třeba nějaká další vyšetření.
- Je také dobré vědět, jak dlouho asi záchvat trval (pokud se jedná o záchvat delší, například trvající 15 minut, jedná se již o rizikovější typ záchvatu).
- U dítěte, které prodělalo záchvat febrilních křečí, je vhodné odložit případné očkování živými vakcínami (zejména proti spalničkám) a o vhodnosti aplikace různých vakcín se vždy poradit s dětským neurologem nebo se specializovaným centrem pro očkování rizikových dětí.
Add Comment