Čteme už ve školce

Čteme už ve školce

Už v předškolním věku začínají mít dítka zájem o první písmenka. Všímají si názvů knížek a reklam na billboardech či v televizi. Co s tím? Je vhodné čtení předškoláčků podporovat, nebo by se měli věnovat raději hře. A co tyto dvě činnosti propojit?

Kde děti předškolního věku berou podněty k psaní?

První zkušenosti s čtením a s psaním vaše ratolest pravděpodobně získá v přímých životních situacích. Děti předškolního věku jsou orientovány především na hru. Snaží se přes ní tvořivým způsobem objevovat svět, tedy časem i psanou podobu řeči. Dříve či později je prostě písmena začnou zajímat. Není divu. Vždyť jsou jimi obklopeny! Především prostřednictvím reklam, které mají výrazné titulky, díky názvům svých oblíbených knížek atd.

Někdy i zábavné pořady typu „Kolotoč“ mohou přispět k rozvoji zájmu o hlásky. Já osobně ze své okolí znám případ, kdy se už čtyřletá holčička naučila rozeznávat písmenka jen tím, že se pravidelně dívala na tento pořad. I počítače dnes sehrávají svou roli. Děti se k nim dostávají stále v časnějším věku a jsou pro ně obrovskou databází poznání!

Jak se vyvíjí proces psaní?

Všímejte si kresebného projevu svého potomka! V jistou dobu v něm pravděpodobně odhalíte začátek napodobování některých písmen. Tyto hlásky sice budou kostrbaté, nepřesné, ale to vůbec nevadí! Vždyť se také jedná teprve o první náznak psaní! Postupně děti více psaný projev promýšlí a dokáží už napsat vědomě některé litery. Nejčastěji před nástupem do školy už umí napsat a přečíst své jméno. Postupně zkouší i jména svých nejbližších.

Podporujte své dětí v čtení a psaní!

Děti objevují tvořivě svět písmen a je na vás, abyste jim v tom pomohli. Není tím však myšleno, že s nimi sednete ke stolu a začnete je učit jednotlivá písmenka. Takového učení si užijí ve škole víc než dost. Je tedy nerozumné jim v tomto období předčasně krást čas na hru.

Jak tedy podporovat jejich čtení a psaní? Důležité je předškoláčkům dávat dostatečné množství podnětů, např. číst si s nimi v knížce, povzbuzovat a chválit dítě za aktivitu v tomto směru, odpovídat na jejich zvídavé otázky atd.

Až si jednoho dne všimnete, že váš malý cvrček má zájem o psaní a čtení , pochvalte ho a podpořte!

Je pozitivní, že ještě před povinnou školní docházkou si hledá zálibu v tomto směru. Nesnažte se ale v předškolním věku z něj udělat dobrého čtenáře. Na to má ještě času dost!

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *