Buďme blíž přírodě!

Buďme blíž přírodě!

Určitě si také uvědomujete, že dnešní děti jsou přírodě mnohem vzdálenější než předchozí generace. Proč by chodily do přírody, když počítače a jiné formy moderní zábavy dokáží plně saturovat mnohé jejich potřeby?

Příroda jim nenabídne akci podobnou počítačové hře, ale to ještě neznamená, že nenabízí nic. Je na vás, abyste svým dětem ukázali, že i v přírodě si mohou užít spoustu srandy!

O krůček blíž přírodě

Jistě sami cítíte, že celodenní vysedávání vašeho potomka u počítače není pro něj to pravé ořechové. Nemyslíte, že právě teď, když začaly prázdniny, je ideální čas, kdy přesvědčit svou ratolest, že příroda má své nezaměnitelné kouzlo, které stojí za poznání? Udělejte si čas, vezměte si dovolenou či si vyšetřete nějaký ten víkend a hurá za dobrodružstvím do lesů, kopců či k řekám! Možností, jak utéci od civilizace, je naštěstí stále ještě dost! Když svému potomkovi ukážete přírodu a vhodným způsobem ho s ní seznámíte, uvidíte, že si k ní určitě najde vztah, který ho bude provázet celý život!

Jak dětem přiblížit přírodu?

Jak dětem přiblížit přírodu? Jak prvotně vůbec dítě nadchnout tak, aby se těšilo na výlet do přírody a už předem tuto cestu neodsoudilo? Nalákejte ho na dobrodružství, která lze mimo dosah civilizace prožít! Vezměte třeba i fotoaparát či kameru s tím, že si budete dokumentovat vše hezké, s čím se v přírodě setkáte. To by především menší dětičky mělo nadchnout.

Nemáte-li času nazbyt, postačí, když vyjedete kousek za město či do blízkosti nějaké vesnice. I odtud lze pozorovat stromy, zvířátka a vše ostatní, co příroda nabízí. Při této příležitosti můžete dítěti říci něco o konkrétním zvířátku, rostlině, … Poučujte ho zábavnou formou! Je-li potomek ještě hodně malý, vymyslete si klidně nějakou veselou historku s tématem o přírodě. To se mu určitě zalíbí!

Chraňme přírodu!

Budete-li už v přírodě, bylo by dobré, kdybyste využili této možnosti a poučili své dítko o její ochraně. Vysvětlete mu, že ta krása kolem nich bývá často lidskou neohleduplností devastována. Řekněte mu, jak tomu lze zabránit! Dítě by mělo pochopit, že sice jeden vyhozený papírek nemusí nic znamenat, ale kdybychom se tak chovali všichni, nemáme za pár let místo, kam bychom mohli utéct před civilizací. Pozor: Buďte svému cvrčkovi kladným příkladem! Dětičky se více všímají toho, co děláte, než toho, co jim říkáte!

Naučte děti kochat se přírodou! Žijeme v době plné stresu a často máme pocit, že není kam utéct. Když odmalinka budete své ratolesti přibližovat přírodu a představíte ji jako oázu klidu, kam se může uchylovat za odpočinkem, věřte, že i to výrazně přispěje k jeho harmonickému rozvoji.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *