Chystáme se do školky

Chystáme se do školky

Usoudili jste, že je na čase, aby vaše ratolest začala navštěvovat mateřskou školu? Nevíte, jak to přijme? Bojíte se, že to nezvládne? Podpořte ji!

Dostatečná zralost pro školku

Je vaše dítě dostatečně zralé pro mateřskou školku? Co si vůbec přesně představit pod tímto pojmem?

Především váš potomek musí dosáhnout biologické a psychické zralosti. Dalším nutným předpokladem je schopnost odpoutat se od matky a přijmout do svého každodenního života další lidi. Bez toho se váš cvrček v mateřské školce neobejde.

Bude-li dítě brečet, odmítat zůstat ve školce a chtít být jen s maminkou, je to znamení, že ještě není dostatečně zralé.

Co s tím? Ve třech letech se to dá ještě pochopit, ale o dva roky později je to už na pováženou. Dítě za chvíli půjde do školy a mělo by si zvykat na vrstevníky. Věřte, že v opačném případě by se vaše ratolest dostala do značné nevýhody oproti ostatním žáčkům. Proto je také poslední rok mateřské školky povinný.

Připravte své dítě na školku!

Co ale dělat, když vaše dítě bude brečet a nedokáže se od vás odpoutat? Především k této problematice přistupujte citlivě. Vysvětlete mu, co všechno obnáší školka. Povídejte mu o ní takovým způsobem, abyste vzbudili jeho zájem. Zkuste ho nalákat na hračky, které tam mají. Mluvte o kamarádech, které si ve školce najde.

Především se snažte předejít stresu ze školky, který se nezřídka u dětí objevuje. Vnímejte i relativní maličkosti. Ty mohou v dětské hlavičce představovat nepřekonatelný problém.

Voďte děti do školky včas – ještě předtím, než se děti rozdělí do skupinek, ve kterých si budou hrát. Jinak by se snadno mohlo stát, že se vaše dítě nestačí k žádné již vytvořené skupince přiřadit a bude se cítit jako „outsider“. To dětské psychice nepřidá!

Také pro dítě choďte vždy ve stejnou dobu. Zabráníte tak jeho pocitu, že jste na něj zapomněli. Zvlášť zpočátku je to důležité!

Co byste ještě měli vědět

Jaké požadavky musí splňovat dítě, aby bylo přijato do školky? Děti jsou zpravidla přijímány od tří let. Požaduje se od nich, aby dokázaly srozumitelně komunikovat s vrstevníky a vychovatelkami a aby měly základní hygienické návyky. Dále by měly zvládat chodit samostatně na toaletu a dokázat samy a kultivovaně jíst.

Avšak nejdůležitějším aspektem, jak už bylo řečeno, je schopnost odpoutat se od matky.

Chcete vědět víc? Je vám něco nejasné? Zeptejte se přímo vychovatelky mateřské školy, které hodláte své dítě svěřit.

Nepostačí-li vám tyto informace, prostudujte školní řád! Ten vám odpoví na všechny vaše otázky.

Nezapomeňte, že pro dítě je vstup do mateřské školy velkým krokem do neznáma. Mění se tak jeho celý dosavadní život. Pomozte mu, aby tento krok zvládlo co nejlépe!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *