Když je dítě nadměrně nešikovné…

Když je dítě nadměrně nešikovné…

Už zase! Pád na zem – kvůli neohrabanosti a nešikovnosti další drobný úraz! Zdá se vám, že se váš potomek do těchto situacích dostává častěji, než je zdrávo? Proč je právě vaše dítko tak nešťastně nešikovné? Není důvodem dyspraxie?

Co je to dyspraxie?

Co je to dyspraxie? Dyspraxie je jednou z poruch učení, stejně jako dyslexie (porucha čtení), dyskalkulie (=porucha matematických dovedností), dysortografie (=porucha psaní) či dysortografie (=porucha pravopisu).

Vyznačuje se horší motorikou a obecně lze takovéto děti charakterizují jako nešikovné.

Jak poznáte, že vaše dítko skutečně má tuto poruchu učení? Zaměřte se především na jeho pohyby, které jsou u dyspraxie nekoordinované, tedy nepřesné a nesprávné.
Dalším vodítkem vám může být snížená schopnost zvládat běžná tělesná cvičení a manipulaci s předměty.

Dělá vašemu cvrčkovi problém správně zacházet s příborem, stříhá nepřesně a stále se mu nedaří zavázat si tkaničky, i když ostatní děti jeho věku tyto dovednosti už dávno zvládají? Zamyslete se nad tím!

Pozor: Trpí-li váš potomek opravdu dyspraxií, vyžaduje větší péči a musíte ho více hlídat! Je u něj zvětšená pravděpodobnost úrazu, která souvisí právě se špatnou koordinací těla.

Co s tím?

Tato porucha často přetrvává do dospělosti. Tito lidé nejsou schopni dělat úkony, které předpokládají automatizaci pohybů. Znamená to, že většina sportů bude vždy pro ně problémem.

Ale nezoufejte! Do jisté míry se dá dyspraxie napravit! A to především prostřednictvím tréninku jednoduchých pracovních a tělesných činností.

Proto tuto problematiku nezlehčujte tvrzením, že vaše dítě je zkrátka nešikovné a nedá se s tím nic dělat. Raději se snažte o vhodnou nápravu.

Chce to pravidelné a cílené cvičení, které zaměříte na celkovou obratnost. Mějte trpělivost! Úspěchy mohou přicházet velmi pozvolna! Důležité je dítě správně motivovat a nedávat mu najevo, že je nešikovné. Naopak! Dítě potřebuje vaší podporu. Proto vyzdvihujte jeho kladné vlastnosti a schopnosti tak, aby kvůli své poruše motoriky nepropadl komplexům méněcennosti!

Zdá se vám, že znaky, které byly popsány, se ve větší míře vyskytují u vašeho cvrčka?

Neváhejte a navštivte pedagogicko-psychologickou poradnu, kde vám řeknou víc a poradí vám i cvičení, která mohou zajistit zlepšení.

A nezapomínejte na trpělivost! Platí ověřené pravidlo, které říká, že trpělivost růže přináší! Zde to platí dvojnásobně!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *