Rodinná dovolená nemusí být otrava!

Rodinná dovolená nemusí být otrava!

Tak už konečně přišlo léto a s ním i čas prázdnin a dovolených! Jistě už období volna máte rozplánované. Pokud máte malé dítě, tak ho nejspíš berete na dovolenou s sebou. Jenže co dělat, aby se vaše ratolest nenudila a aby si celá rodina náležitě užila čas prázdnin?

Jak zabavit dítě na dovolené?

Je pravděpodobné, že o ideální dovolené máte jinou představu než vaše malé dítě, které by třeba raději trávilo prázdniny někde s vrstevníky či si užívalo více pohybu, než kolik vy jste ochotni vynaložit v rámci vaší pohodové dovolené. Navíc s vámi si často potomek nedokáže představit dovolenou plnou srandy a skotačení, protože jste u něho zafixováni jako autorita, která spíše poučuje, peskuje, často se tváří vážně, není svolná pro dobrodružství, která malé děti chtějí podnikat apod. To samozřejmě nelze tvrdit globálně. Jistě, existují rodiny, v kterých panuje veselí a dobrodružné akce po celý rok, ale přiznejme si to… Takových rodin není zase tak moc. Dospělý člověk si mnohdy pod tíhou každodenních starostí nedokáže užívat zábavy!

Jenže letní dovolená je jen jednou za rok a i dítě by mělo cítit, že je tahle doba něčím výjimečná. Snažte se užít dny volna naplno a udělejte je zajímavé i pro vaší ratolest! Vždyť jde o období, kdy na sebe má rodina více času a je tedy i prostor pro to, abyste pro svého cvrčka vymysleli zábavný plán plný her a zajímavých aktivit. Uvidíte, že po naplno prožité dovolené, kdy si rodiče i děti přijdou na své, rodinu jen stmelíte a utužíte vztahy!

Bezpečnost nade všechno!

Ano, léto je opravdu ideálním časem, kdy se s dítětem dají podnikat různá dobrodružství, ale je to také období, kdy je větší pravděpodobnost zranění. Proto dávejte na děti dobrý pozor! Samozřejmě nemůžete být zase přemrštěně úzkostní a kazit tak každou zábavu. Je nutné umět odhadnout, které akce jsou příliš riskantní. Pravda, někdy je to těžké… Hlavně vždy učte své dítě, aby samo dokázalo odhadnout, co je ještě v jeho silách a co nikoliv. Nemůžete ho mít totiž na očích neustále!

Učit se přes prázdniny?

Máte strach, že během prázdnin vaše dítko zapomene všechno, co se do té doby ve škole naučilo? Máte pocit, že je nutné, aby si látku průběžně opakovalo? Ano, může, ale nepřehánějte to! Nezapomínejte, že prázdniny jsou především časem odpočinku! A když už chcete, aby si školáček něco zopakoval, neznamená to, že mu budete něco diktovat či ho nechávat spočítat celou řadu příkladů. Snažte se s ním opakovat spíše nějakou příjemnou formou. Sčítání a odčítání můžete procvičit třeba cestou lesem, psaní oživíte, když napíše váš brouček dopis spolužákovi z prázdnin…

Hlavně doma nechte podrážděnost, špatnou náladu, přebytečné peskování atd. To na dovolenou nepatří! Dovolená je od toho, aby si člověk odpočinul a pořádně si ji užil! Nezbývá tedy už nic jiného než všem popřát vydařené léto!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *