Zarděnky: nebezpečí pro nastávající maminky

Zarděnky: nebezpečí pro nastávající maminky

Naším dnešním tématem je dětská infekční nemoc, které se obávají zejména těhotné ženy. Proč jsou zarděnky tak nebezpečné? Jaké jsou jejich příznaky a jak se nemoc léčí? Všechno se hned dozvíte!

Zarděnky jsou virové onemocnění, které se přenáší kapénkovým způsobem. Zajímavé je, že nemoc se nejvíce objevuje na jaře! Příznaky jsou různé, záleží na jednotlivých případech. U někoho se objeví pouze mírná vyrážka, u jiného je projev nemoci mnohem těžší. Objevují se komplikace v podobě zánětu mozkových blan, spojivek, či kloubů. Mírně zvýšená teplota, rýma, kašel a zmiňovaná růžová vyrážka jsou nejčastějšími příznaky, k nim se ještě přidávají zvětšené uzliny za ušima. Tyto příznaky se objevují asi po 20 dnech od nakažení. Asi od poloviny této doby je člověk nakažlivý a nákazu šíří ještě další dva týdny.

Zarděnky se při lehkém průběhu neléčí žádným specifickým způsobem, je možné snižovat horečku a případně brát léky na kašel a rýmu. Komplikovaný průběh si žádá pobyt v nemocnici, při kterém se léčí konkrétní projevy nemoci, například různé záněty.

Pokud člověk onemocní v dětském věku, bývá průběh nemoci mírný a nezůstávají většinou trvalé následky. Pozor by si ovšem měly dávat budoucí maminky, zejména v prvních měsících těhotenství, protože infekce může vést až ke spontánnímu potratu, případně poškození plodu. Pokud maminka dítě donosí, mívá miminko nižší porodní hmotnost a velmi často trpí různými poruchami, jako je hluchota, srdeční nebo oční vady. To je dáno tím, že v prvních třech měsících se vyvíjí právě srdce, oči a uši. Pokud má dítě vrozenou formu nemoci, mohou zarděnky přejít do chronické podoby.

Proti zarděnkám se u nás celoplošně očkují všechny děti starší dvou let od roku 1986. Čtyři roky před tím se očkovaly pouze jedenáctileté a dvanáctileté dívky, což se ukázalo jako nedostatečné, protože nemoc se rychle šířila mezi mladšími dívkami a všemi chlapci. Děti se nejčastěji očkují kombinovanou vakcínou, která chrání také před spalničkami. Po prodělání nemoci zůstává člověk imunní, jen asi u 4 procent lidí se nemoc vrací.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *