Život s fenylketonurií

Život s fenylketonurií

Dnes navážeme na minulý článek o fenylketonurii. Tentokrát si povíme, co čeká rodiče, jejichž děťátko trpí touto nemocí, a jak vypadá jídelníček fenylketonuriků.

Onemocnění fenylketonurií se dá zjistit již v novorozeneckém věku, a proto nemusí k rozvinutí nemoci vůbec dojit. Nutné je pečlivé dodržování diety, která je vlastně jedinou léčbou.

Bílkoviny jsou skryté v mnoha potravinách a nedá se jim zcela vyhnout. Každý fenylketonurik může přijímat určité množství bílkovin, a tedy také fenylalaninu, s nímž se tělo ještě srovná. Denní dávku stanoví lékař na základě krevních testů a pak je na vás, abyste se při přípravě jídla vešli pod tuto hranici. K tomu potřebujte znát hmotnost bílkovin obsažených v porci jídla, a z toho pak určíte obsah fenylalaninu. Nejobecnějším „vzorečkem“ je, že 1 gram bílkoviny obsahuje 50 mg fenylalaninu. Přímo obsah fenylalaninu se ze složení výrobku většinou nedozvíme, ale můžeme si ho jednoduše spočítat.

Obsah fenylalaninu se v různých potravinách poněkud odlišuje, těch 50 mg je jakýmsi průměrem, s kterým se počítá, pokud není možné zjistit přesné hodnoty této látky. Rodiče, kteří již pro potomka s fenylketonurií vaří, jistě základní čísla znají zpaměti. Pro vás ostatní, pro které není počítání fenylalaninu každodenním matematickým úkolem, uvádíme tabulku s přesnějšími hodnotami pro základní potraviny. Jen pro představu, povolené množství fenylalaninu se u člověka s váhou asi 60 kg může pohybovat kolem 500 mg za den.

Druh potravin / Počet miligramů fenylalaninu obsažených v 1 gramu bílkoviny

Čerstvé ovoce / 27
Čerstvá zelenina / 35
Čerstvé houby / 29
Brambory a výrobky z nich / 49
Mléko a mléčné výrobky / 51
Pečivo / 58
Vepřové maso / 44
Hovězí maso / 48
Uzeniny / 46
Ryby / 43
Ořechy / 51
Obilí / 55
Žloutek / 49
Bílek / 69
Zdroj: www.espku.cz

K přípravě nízkobílkovinových pokrmů je sice možné používat běžné potraviny, základem jsou například brambory, ale pro pestrou stravu to samozřejmě nestačí. Podobně jako pro bezlepkovou dietu jsou na trhu k dispozici potraviny nebo polotovary určené pro fenylketonuriky. Ačkoli je výběr velmi široký, ceny se oproti běžným potravinám drží velmi vysoko. Největší nabídka je na internetu, což ocení lidé z menších měst, ve kterých se speciální potraviny shání hůře. Sortiment obsahuje opravdu všechno, na co si vzpomenete, od těstovin, přes speciální mléčné náhražky, rohlíky, pizzy, sušenky až po čokolády a lízátka.

Alespoň malou útěchou pro rodiče a jejich nemocné děti je to, že v dospělosti není dodržování diety tak přísné, což bohužel u jiných nemocí neplatí.

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *