I děti mohou mít depresi!

I děti mohou mít depresi!

Stále se zvyšuje procento dětí, které trpí depresí. Nezdá se vám to? Máte pocit, že deprese je záležitostí pouze dospělých lidí? Ano, donedávna se soudilo, že tomu tak je, ale dnes už víme, že šlo jen o mýtus a v žádném případě nelze podceňovat dětskou depresi!

Odhalení deprese

Zajímá vás, jak můžete u svého dítěte odhalit depresi? Často je k tomu potřeba velké dávky citu a empatie.

Někdy je totiž velmi těžké si z příznaků, které sledujete u svého cvrčka, poskládat klinický obraz deprese. Nejste psychiatři a pravděpodobně vás jen tak nenapadne, že zrovna vaše dítě může mít tak velké trápení.

A proto je také častější, než si mnozí myslí! Její symptomy bývají v mnohých případech chybně identifikovány jako různé poruchy chování, agresivita či somatické obtíže.
Existuje tedy nějaký účinný způsob, jak odhalit dětskou depresi? Jediné, co lze rodičům doporučit, je více se svému dítěti věnovat, více si s ním povídat a doufat, že v nich vzbudíte tolik důvěry, že se vám se svým trápeníčkem svěří samo.

Důležité je také připustit si fakt, že i vaše dítě může trpět touto psychickou nemocí, a to i přesto, že se domníváte, že k tomu vaše ratolest nemá žádný důvod. Deprese u dětí, stejně jako u dospělých, důvod nepotřebuje!

Jak se deprese projevuje?

Depresivní děti mívají podobné příznaky jako dospělí. Mezi základní symptomy patří neschopnost se radovat, pocity viny, nízké sebehodnocení, zoufalá nálada (pozor, často i s myšlenkami na smrt!), podrážděnost, osamocenost, někdy agrese, neklid, somatické příznaky, …

Přesto je dětská deprese v několika bodech specifická.

Často se u depresivních dětí objevují projevy regrese – vrací se k ranějšímu vývojovému stupni.

Určitě byste neměli zůstávat klidní, pokud vaše ratolest mluví o smrti, pekle, pohřbech či tyto motivy ztvárňuje výtvarně.

U vytvořených obrázků to také lze poznat podle toho, že jsou příliš tmavé nebo se na nich objevují další motivy, které vás pravděpodobně velmi znepokojí.

Deprese je vážná duševní porucha a je omylem přisuzovat ji pouze dospělým. Řekli jste někdy vzdychajícímu potomkovi: „Prosím tě, co ty můžeš mít za trápení“? Nedělejte to!
Ano, zdá se nám, že je dětství bezstarostným životním obdobím, ale je to pouze z našeho úhlu pohledu.

Děti takový nadhled nemají, a proto se dokážou hodně potrápit i maličkostmi. Proto problémy svých dětí nikdy nepodceňujte!

 

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *