I sluníčko může být nepřítelem!

I sluníčko může být nepřítelem!

Léto už je téměř za dveřmi a sluníčko začíná nebezpečně připalovat. Máte-li malé dítko, měli byste obzvlášť pečlivě hlídat to, aby se váš nevystavoval slunečním paprskům příliš často!

Určitě nechcete, aby vaše dítko dostalo úpal nebo úžeh a muselo ve dnech, kdy je venku nádherně, ležet otrávené doma. Co proto udělat? Co je to úpal a úžeh? A jak si s nimi poradit?

Úpal a úžeh

Co si přesně představit pod těmito pojmy? V obou případech jde o přehřátí organismu. Úpal může nastat při dlouhodobém pobytu na místě, které je charakteristické velkou teplotou. Úžeh je velmi podobný úpalu, ale s tím rozdílem, že se jedná o přehřátí mozku. Jak poznat, že se vaše dítě na sluníčku přehřálo? Jistě vám neunikne zvýšená teplota, která se může vyšplhat i nad 40 °C! Spálenou kůži také poznáte. I když se všichni snažíme vyvarovat se spáleninám od sluníčka, občas se nám nepříjemné zarudnutí zad či ramen nevyhne.

Dále si také váš potomek může stěžovat na bolest hlavy a závratě. Nezřídka se objevuje i zrychlený dech a tep.

Pozorujete-li tyto příznaky, neváhejte a ihned zakročte! Jak? Pokud jste doma, vyhledejte lékaře, jste-li na dovolené (zvláště v cizině), zkuste si nejdříve poradit sami. Okamžitě dítěti zabezpečte mechanickou ochranu před sluníčkem a horkem, nejlépe ho situujte do nějaké chladnější místnosti.

Postupně pak cvrčka zchlazujte studenými obklady a zábaly. U úžehu se zaměřte především na oblast hlavičky! Snažte se také dítěti podávat co nejvíce tekutin.
Ale dejte pozor: Pokud je dítěti zchlazování nepříjemné, zjistěte, zda to nepřeháníte! Nechcete přeci dítěti přivolat druhotně podchlazení.

Bude-li mít dítě teplotu, která neustává, v každém případě se hned obraťte na lékaře!

Prevence je základ!

Jako ve většině jiných případů i tady platí, že lepší než se potýkat s následky, je situaci předejít. Jak?

Nenechávejte dítě příliš dlouho na sluníčku, zvláště v poledne, kdy jsou sluneční paprsky nejnebezpečnější! Dále zajistěte, aby váš prcek měl stále nějakou pokrývku hlavy. A hlavně: Dbejte na pitný režim!

Léto, sluníčko, voda. Trojice slov, která v dětech evokuje příjemnou představu odloučení od školy a nekonečně dlouhých prázdnin. Nedopusťte tedy, aby sluníčko vašim ratolestem ukázalo i svou zlou tvář!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *