Rozmazlené děti nejsou šťastné!

Rozmazlené děti nejsou šťastné!

Drtivá většina rodičů má ráda své děti a chtějí pro ně jen to nejlepší. Snaží se o jejich spokojenost a štěstí. Určitě mezi ně patříte i vy. Položte si ale otázku: Nepřeháníte to někdy? Opravdu musí vaše dítě mít vše, co mu dáváte?

Když se rozmazluje…

„Mami, tati, já tu hračku chci.“ Je vaše dítě zvyklé vyslovovat nadměrně často tuto větu a vaší nejčastější reakcí je, že se seberete, jdete do obchodu a hračku koupíte?
Snažíte se svému potomkovi vždy ve všem vyhovět a je pro vás nemyslitelné, že by byl smutný, toužil po něčem a vy mu to nemohli nebo nechtěli poskytnout?

Říkáte si, že dětství má být bezstarostné a že si vaše zlatíčko užije ještě dost starostí jako dospělák?

Do jisté míry pravdu máte. Ale všechno musí mít svou mez! Věřte, že když bude vaše dítě toužit delší dobu po určité hračce, kterou mu neposkytnete hned, určitě mu tím nijak neublížíte.

Naopak! Posílíte jeho kladný vztah k věcem. Dítě (ale i dospělý člověk) si dokáže mnohem více vážit toho, na co se těšilo delší dobu. Dostane-li vše hned, tento kladný vztah k věcem se u něj nevyvine. Proto se mu tak často rozbíjejí nebo ztrácejí hračky!

S rozmazlováním to tedy nepřehánějte! Snadno se to radí, ale někdy je těžké rozhodnout, kdy ještě jde o vhodnou formu výchovy a kdy už svého potomka příliš rozmazlujeme.

Zamyslete se sami nad sebou a odpovězte si na tyto otázky: Koupím svému dítěti vše, co požaduje? Dovolím mu dělat, co si zamane? Nechám ho dívat na TV, když už mělo jít spát, ale ještě se mu nechce? Kupuji mu stále hračky, i když doma jich má spoustu?
Odpovídali jste na tyto otázky převážně ano? Věřte, že to není příliš dobré. Zkuste změnit své výchovné přístupy!

Rozmazlené děti nejsou šťastnější!

Pozor: I přestože máte pocit, že má-li vaše dítě vše, po čem touží, musí být zákonitě šťastné a spokojené, není to pravda. Můžeme dokonce říci, že je tomu spíše naopak!
Rozmazlované dítko má postupně vyšší a vyšší nároky. Běžné věci, které jiným dětem dělají radost, ho přestávají uspokojovat. Proč by také měli mít rozmazlené děti radost z hračky, když možná už zítra nebo za dva dny dostanou hračku jinou?

Ani v budoucím životě to nemají rozmazlení jedinci jednoduché! Jsou zvyklé mít totiž vysoké nároky a může se stát, že tu najednou nebude nikdo, kdo by tyto nároky uspokojoval.

Tito lidé jsou pak většinou nešťastní. Také často v životě doplatí na to, že vidí jen sami sebe, své potřeby a nedokáží se ohlížet na ostatní. To může být problémem např. v partnerském životě!

Nerozmazlujte své děti! Nechcete přece, aby z nich vyrostli nespokojení a nešťastní jedinci. Neznamená to, že byste neměli svému dítku dopřát občas něco nadstandardního, to samozřejmě klidně můžete, ale snažte se, aby se tento standard nestal běžnou samozřejmostí!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *