Když kojenec nechce spát…

Když kojenec nechce spát…

Mnozí z nás někdy trpí nespavostí. Potíže se spánkem nemají jen dospělí, můžou potrápit i dítě, a to dokonce i v kojeneckém období. Ale co když právě u kojence nespavost přetrvává delší dobu? Čím je způsobená? Co s ní?

Nespavost u kojence

I malé děti mají problémy s nespavostí, nejčastěji právě v kojeneckém období. Později nespavost postupně klesá, ve školním věku se objevuje už jen výjimečně. Co způsobuje fakt, že miminko špatně spí zrovna v období, kdy spánek potřebuje nejvíce? Za nespavost kojence nejčastěji můžou rodiče, kteří utvářejí odmalička dítěti špatný spánkový režim.

Vyvarujte se toho! Jak?

Dávejte dítko spát ve stejnou dobu. Špatné usínání může způsobit také sluneční světlo nebo měsíční svit. Světlo by na kojence mělo dopadat z boku. Postýlka s vaším drobečkem by také neměla být v průvanu a důležitá je i teplota místnosti, ve které miminko spí. Ideální teplota je kolem 180C. Neoblékejte kojence příliš a pokrývky volte raději lehké a prodyšné.

Pro zdravý spánek je také nutná vhodná postýlka. Vyberte pro ratolest postýlku z přírodních materiálů.. I její příčky by měly být v přiměřené vzdálenosti, cca 50–60 mm. Pozor na matraci: neměla by být příliš měkká – taková by neprospívala vývoji dětské páteře.

Do jednoho roku nedávejte dítku polštáře a nechávejte ho spát na zádíčkách. Postupem času se prokazuje, že tato opatření snižují pravděpodobnost syndromu náhlého úmrtí.

Jak dodržovat správný spánkový režim?

Především se snažte, aby hned od začátku dítě spalo ve své postýlce. V opačném případě si navykne spát u vás a pokud ho budete chtít dát do postýlky, bude vám neustále brečet. Dítko byste neměli brát z postýlky ani v případě, že bude v čase usínání brečet. Raději u postýlky stůjte a konejšete ho odtud.

Kojenec by se měl také postupně učit usínat sám. To znamená, že budete od něj odcházet dříve, než usne. Věřte, že si na to dítko zvykne a potom, když se v noci náhodou probudí, nebude křikem přivolávat vás.

Důležité jsou i určité rituály, na které si miminko přivykne a spojuje si je se spánkem. Mezi takové rituály patří např. přitulení se k oblíbené hračce, pohádka před spaním, koupání…A hlavně: Kojenec by si měl přivyknout na to, že chodí večer spát zhruba ve stejnou dobu.

Spánek je hlavní náplní kojencova dne. Berte to v úvahu a co nejvíc pečujte o jeho kvalitní spánek. Jen tak budete mít spokojené miminko.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Hvězdičkou označené položky jsou povinné.

Ověření *