Vodní radovánky pro nejmenší

Vodní radovánky pro nejmenší

Je vás o jednoho víc a doma máte najednou spoustu práce kolem vašeho nejmenšího? Jste podrážděná a cítíte, že potřebujete vypnout a uvolnit se, ale přitom chcete být se svým malým štěstíčkem? Zkuste s ním začít chodit do bazénu!

Není dnes žádnou výjimkou, že maminky (samozřejmě mohou i tatínkové) se svými úplně nejmenšími chodí plavat.

Od jakého věku dítěte se návštěvy bazénu doporučují? Je to jen na vás! Klidně můžete začít kdykoliv po narození!

To ale neznamená, že hned vezmete miminko a půjdete do nejbližšího bazénu. Je dobré na to novorozeně trošku připravit! Zkuste nejdříve naučit dítě základní reakce na vodu doma ve větší vaničce. Postupně se tak naučí zatajovat dech a bude se moci i potápět!

Vhodné je také mírné otužování. Dětské bazény jsou sice vyhřívané až na teplotu kolem 30 °C, ale malé miminko je zvyklé na ještě teplejší vodu.

Proč začít plavat?

Proč se vlastně plavání tak často doporučuje těm nejmenším? Pro dítě je voda přirozeným prostředím. Vždyť přece devět měsíců svého prenatálního života strávilo ve vodě, takže má k vodnímu světu blíž než si často myslíme!

Navíc malé miminko má „plavací“ reflex, který vyhasíná až později, a to jen v případě, že s dítětem nebudete chodit odmalinka do bazénu. Pokud ano, tento reflex u něj přetrvá.

Pozor! Lze si však představovat, že malý kojenec skutečně plave? V jeho podání to je „jen“ házení ručičkama a nožičkama. Tyto pohyby ho udržují nad hladinou. Dokáže také postupně zatajovat dech, když se potápí pod vodu!

Víc od něj nečekejte! Obecně se soudí, že do třech let se ani nic víc nedokáže naučit. O nějaké technice plaveckého stylu nemůže být vůbec řeč.

To ale vůbec nevadí. Důležité je, že si vaše ratolest bude postupně zvykat na vodu, bude se v ní cítit dobře a bude prožívat určitou harmonii ze souznění částí svého těla.
Chození do bazénu má skutečně řadu výhod! Posiluje zdraví dítěte, ale také poznává nový rozměr trávení času s vámi!

Navíc vy určitě oceníte fakt, že plavání malé dítě rychle a příjemně unaví a vy nebudete mít problémy s jeho uspáváním.

Udělejte si tedy alespoň jednou či dvakrát do týdne čas na vodní radovánky a uvidíte, že spokojené bude nejen vaše miminko, ale i vy!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *