Dávivý kašel – nemoc stále aktuální

Dávivý kašel – nemoc stále aktuální

Říkáte si, že jste o dávivém kašli dlouho neslyšeli? Mezi dětmi se tato nemoc vyskytuje nesrovnatelně řidčeji než dříve, za což vděčíme celoplošnému očkování. Dnes se stručně podíváme, co je toto onemocnění zač. Možná se to může někdy hodit.

Dávivý (černý) kašel způsobují bakterie Bordetella pertussis. Je to velmi nakažlivá nemoc, která se přenáší kapénkovou cestou. Než bylo v roce 1958 zavedeno povinné očkování, onemocnělo u nás několik desítek tisíc dětí ročně a v některých případech byla nemoc smrtelná. Nejnebezpečnější byla zejména pro děti předškolního věku, nakazit se ale mohli i dospělí.

Ačkoliv o tom není moc slyšet, černý kašel se tu a tam stále objevuje. Nehrozí sice žádné epidemie, ale ve školkách a v dalších dětských kolektivech by se nemoc mohla rychle přenášet. Naštěstí nebývá díky dlouholetému očkování průběh nemoci příliš vážný, ale záleží na síle organismu a také na tom, jestli se nepřidá nějaká další nemoc. Mezi možné komplikace patří zápal plic a zánět středního ucha.

Černého kašle se není snadné zbavit, pacient je často léčen na jinou nemoc, takže se doba zbytečně prodlužuje. Jistotu přináší krevní testy, z nichž se dá zjistit, zda jsou už přítomné protilátky. Ty si začne tělo samo vytvářet po dvou týdnech. Další možností, jak nemoc objevit, je udělat výtěr ze zadní části nosohltanu. Tam je možné najít bakterie černého kašle zhruba první dva týdny po nakažení, pak mizí. Tím je dáno i to, že nemocný zhruba po čtrnácti dnech přestává šířit nákazu.

Důležité je nasadit antibiotika, která zastaví rozvoj bakterií, a ulehnout do postele. Běžné kapky proti kašli nebývají příliš účinné, kašel je velmi silný, a ne nadarmo se mu říká dávivý.
Ovšem i s poctivou léčbou se nemoc někdy protáhne na několik měsíců. Kašlání mnohdy přechází v dlouhé záchvaty, při kterých se nemocný začne dusit. Krom toho časté kašlaní způsobuje dávení, takže někteří pacienti i několikrát denně zvrací. Záchvaty kašle bývají intenzivní zejména v noci, takže by malé děti neměly zůstávat o samotě, aby se neudusily. Pokud onemocní dítě v kojeneckém věku, mělo by být v nemocnici, aby se předešlo komplikacím. Navíc se u takto malých dětí musí odsávat hlen, protože ještě neumí samy odkašlávat.

Na závěr snad alespoň jedna potěšující informace. Po prodělání černého kašle vzniká doživotní imunita, stejně jako u dalších infekčních nemocí.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *