První velikán do kapsy – Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky

První velikán do kapsy – Jan Hus očima krejčího Ondřeje a panny Anežky

V nakladatelství Mladá fronta začala vloni vycházet nová série knížek pro děti, které jim mají vtipně a srozumitelně přiblížit postavy naší historie. Autoru Tomáši Němečkovi byla vzorem edice Drazí zesnulí, která se ale týkala osobností spojených s Anglií a Amerikou. Podle svých slov si chtěl něco takového přečíst i o našich slavných, ale nic nenašel. Musel si tedy svoje Velikány do kapsy napsat sám. S ilustracemi mu pomohl Tomáš Chlud, známý především čtenářům Čtyřlístku jako autor sérií Kája & Filip (ti vyšli i knižně) a Cyril a Mikuláš.

titul_do_textuPrvní z titulů nové série přibližuje postavu mistra Jana Husa a vyšel v roce 600. výročí jeho upálení. Vyprávění o slavném kazateli je plné nejen obrázků, krátkých komiksů a vstupů několika „laskavých čtenářů“ z Husovy i naší doby, ale dokonce i „výňatků“ z mistrova tajného deníku, v němž komentuje události svého života. A tak se s mladým studentem vypravíme z jihočeského (možná ale z jiného) Husince do Prahy krále Václava IV., porozhlédneme se po rozestavěném velkoměstě, které se svými 35 tis. obyvateli konkurovalo tehdejší Paříži nebo Londýnu. Vyslechneme si různé „zaručené“ historky nejen o fintivém a samolibém králi, ale i o dalších postavách, které Jan Hus zažil. Mezi takové patří i příběh umučeného vikáře Jana z Pomuku, hádky a nesváry z pražské česko-německé univerzity i doutnající spor o učení anglického reformátora Jana Viklefa.

Komu se ze školního vyučování sotva vybaví pár hesel o osudu Jana Husa, tomu se na stránkách výrazně rozšíří obzory. Jak sám mistr napsal, na kněžskou dráhu se dal, aby „měl dobré bydlo a rúcho a byl lidem vzácen“ a chudá dětská léta brzy vystřídaly sytější časy, až musel jezdit na oslu „neb byl tlust“.

Jak to nakonec s Janem Husem dopadlo, nebude pro nikoho překvapením, ale jestli vás zajímá, komu se říkalo bekyně, co se dělo při kvodlibetu nebo co to vlastně řekl slavnému učenci a kazateli před odjezdem do Kostnice krejčí Ondřej, stojí za to dočíst až do konce. Knížka je doporučena čtenářům od 10 let a na závěr si z nabytých novinek můžete zkusit vyplnit i krátký kvíz.
A jedna otázka navíc: Hádejte, o kom bude příští díl?

strana

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *