Naše miminko má bolístku…

Naše miminko má bolístku…

Dokážete z pláče miminka rozeznat, zda příčina jeho nespokojenosti je obvyklá? Ano, většinou skutečně potřebuje přebalit, nakrmit a další běžná opatření, ale víte, jak poznáte, že situace je vážnější a že je třeba vyhledat péči pediatra?

S kojenci je to složité. Někdy i lékař těžko určuje, zda se skutečně jedná o něco vážnějšího. Co by tedy mělo být pro rodiče impulsem k tomu, aby se obrátili na dětského lékaře?

Kdy je pláč kojence normální?

Když miminko pláče, dává znamení svým blízkým, že něco není v pořádku. Co s tím? Nakrmit, přebalit, pochovat…

Někdy však brečí kojenec dál a rodiče hledají jiné příčiny jeho pláče. Možná za to můžou zoubky, které se bolestně prořezávají ven. V tom případě vás i miminko čekají bezesné noci, ale co se dá dělat. Tím si musí projít každý. Třeba je příčina jiná, např. problém s „větříky“. Velmi časté trápení nemluvňat. Zkušené maminky radí fenyklový čajík. Ale co když dítě dál pláče a pláče, nelze ho utišit a vy jste už skutečně bezradní. Co tomu drobečkovi může chybět? Není nemocný? Kdy je ten správný čas obrátit se na odborníka?

Vyhledejte lékaře!

Kdy vyhledat lékaře? Jednoduše se dá říci, že v případě, kdy máte podezření, že pláč vašeho miminka není obvyklý či trvá-li příliš dlouho.

Zaměřme se ale na indicie, které by vám měly napovědět, že skutečně není vše v pořádku. Především by vás měl varovat dlouhý neutišitelný pláč, který trvá i několik hodin. Často to může být pláč ostrý až záchvatovitý.

Pomineme-li pláč, příznakem potíží bývá také divné kroucení kojence, které za normálních okolností u něj nepozorujete. Napovědět vám může i jeho neklid, někdy naopak útlum. Dejte si také pozor na jeho zvracení! Miminko sice čas od času ublinkne, ale jestli zvrací víc a častěji, tak to v pořádku rozhodně není!

Navíc u malých dětí je problémem dehydratace, která nastupuje mnohem dříve než u dospělého člověka. Proto by lékař o úpornějším zvracení vašeho zlatíčka měl určitě vědět!

Připravte se na lékaře!

Rozhodli jste se, že je opravdu čas zajít s kojencem k lékaři? Připravte si odpovědi na otázky, které vám určitě položí.

Budou se týkat jeho teploty, stolice, toho, kdy vaše ratolest nejčastěji brečí, jestli zvrací, jakou si myslíte, že má jeho bolístka charakter atd.

Měli byste dokázat na tyto otázky odpovědět. Hlavně z vaší výpovědi určuje lékař diagnózu! Proto si v chování a ve stavu miminka všímejte každé neobvyklé maličkosti!

U miminek je to těžké. Neumí mluvit a neřeknou nám, že je něco trápí. Na druhou stranu nám však svým chováním leccos naznačí. Vnímejte každou odchylku v reakcích svého malého broučka, ale pozor: Přílišná úzkostlivost také není dobrá!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *