Za rovnátka se stydět nemusíš!

Za rovnátka se stydět nemusíš!

Stále více dětiček má křivé zoubky, takže i vám se může stát, že zubní lékař doporučí pro vaši ratolest rovnátka – buď vyndavací, nebo stálé. S vyndavacími je to jednoduché, ale co ty stálé? Pojďme si blíže nastínit tuto problematiku.

Kdy dítě dostane fixní rovnátka?

Objeví-li se u vašeho dítka nějaká nepravidelnost zubů či další estetické a funkční problémy s tím spjaté, doporučí ho zubní lékař na ortodoncii, která se těmito potížemi zabývá. Zde pravděpodobně dítěti zhotoví vyndavací rovnátka, a pokud se do určitého věku, který záleží na konkrétní situaci, potomkovi zoubky nesrovnají, doporučí vám lékař pravděpodobně fixní rovnátka. Počítejte s tím, že ještě před samotným nasazením rovnátek je nutné podstoupit vyšetření – rentgen, otisky a hlavně se také vytrhávají některé zadní zuby. To proto, aby se vytvořilo místo, kam se mohou ostatní zuby posunout a vyrovnat se tak. Léčba tímto aparátkem je dlouhodobější, trvá cca 1–3 roky. Tlak rovnátek, který celou dobu působí na zuby, je vyrovnává a výsledek v drtivé většině případů skutečně stojí za tuhle několikaměsíční „oběť“. Pozor: Pokud vaše dítko dostane stálá rovnátka, veďte ho k tomu, aby se více věnovalo ústní hygieně. Zuby by si mělo čistit po každém jídle, a to nejen obyčejným kartáčkem na zuby, ale i speciálním malým kartáčkem na rovnátka. Pod rovnátky se mnohem snadněji kazí zuby!

Jaké nepravidelnosti napravují rovnátka?

A kdy vám lékař doporučí fixní rovnátka? Nejčastěji se používají, má-li jedinec předkus (horní zuby přesahují dolní). Rovnátka se rovněž používají na opačný problém – obrácený skus.

Dalšími funkčními nepravidelnostmi vyžadující tento aparát jsou např. stěsnání zubů, mezery mezi zuby a otevřený skus (při skousnutí se mezi horními a dolními zuby tvoří mezera).

Mami, tati, nechci rovnátka

Je velmi pravděpodobné, že vaše dítko se jen tak nesmíří s tím, že bude muset nosit stálá rovnátka. Bojí se, že tak bude společensky méněcenné. Můžete mu říci: „Zkrátka je budeš mít a basta.“ Mnohem efektivnější je snažit se vžít do jeho situace, v klidu si s potomkem sednout a vysvětlit mu, že dnes tyto drátky v ústech má mnoho dětí a že si na ně jistě rychle zvykne, a za pár týdnu je ani on, ani jeho okolí už nebude vůbec vnímat. Vždyť přece za zdravé a hezké zuby tato oběť stojí! Vzhledem k tomu, že fixní rovnátka se většinou nejdříve dávají kolem dvanáctého roku, měl by být potomek natolik rozumný, aby to dokázal pochopit, a to i přes začínající pubertu a s ní spjatý vzdor.

Vaše dítko první zmínka o stálých rovnátkách jistě vyděsí, ale pokud k němu přistoupíte s taktem a vysvětlíte mu, proč jsou tak nutná a jaké pozitiva jejich nošení přinese, jistě to pochopí. A když ne? Odvolejte se např. na nějakou slavnou osobu, která nosí či nosívala rovnátka, a určitě také ve vašem okolí jsou někteří potomkovi vrstevníci s rovnátky, na které můžete rovněž poukázat.

Za to, že chceme mít rovnější zuby, se stydět nemusíme. Vy to víte. Zkuste to rozumně vysvětlit i potomkovi!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *