Když je třeba odložit školu…

Když je třeba odložit školu…

V lednu se opět předškoláčci sejdou u zápisu do 1. tříd. Pro děti to bývá velký zážitek. První předvěst toho, že za chviličku už budou chodit do velké školy. Co když ale vás i vaše dítko zápis zklame a učitelé budou mít pochybnost o tom, zda by váš potomek měl vůbec do školy nastoupit?

Nejsem zralý pro školu

Jste s dítkem u zápisu do první třídy a sledujete, jak vaše ratolest nepoznává barvy, tvary, špatně komunikuje s pedagogem atd.? Náhoda? Nebo ještě tyto základní znalosti a dovednosti neovládá? Budou-li mít učitelé pochybnosti, doporučí vám návštěvu pedagogicko-psychologické poradny, kde se dozvíte víc.

Opakuje se stejný scénář i v pedagogicko-psychologické poradně? Pak je velmi pravděpodobné, že vašemu potomkovi nedoporučí psycholog započít školní docházku. Sami si nejspíš uvědomíte, že dítě má skutečně velké mezery a uznáte, že bude lepší ještě rok počkat.

Budou ale i méně jasné příklady, kdy se vám bude zdát, že to přece jen není tak zlé. Co s tím? Máte dvě možnosti: řídit se vlastním instinktem nebo dát na radu pedagoga. To, co vám poradí psycholog, není dogma, kterého se musíte striktně držet. Samotné rozhodnutí je jen na vás! Nejlepší však bude psychologa poslechnout. Přeci jen pracovník psychologické poradny má zkušenosti z praxe a ví, co by pro dítě bylo nejlepší. Budete-li přesto mít pochybnosti, nebojte se ho zeptat a prodiskutovat s ním pro a proti. Proberte s ním vše, co vás v souvislosti s touto problematikou bude zajímat.

Ale vězte, že nemá cenu se snažit školní nezralost zlomit tak, že ji budete ignorovat! Tím dítěti nepomůžete, naopak mnohdy mu tím ublížíte!

Co pro dítě znamená odklad docházky

Smířili jste se s myšlenkou, že vaše ratolest ještě rok zůstane doma či ve školce? Máte špatný pocit? Berete to jako první negativní krůček v životě vašeho dítěte? Není důvod situaci dramatizovat!

Odklad školní docházky nemusí do budoucna pro dítě nic znamenat. Každé dítě je individuální bytost, a tak se také individuálně vyvíjí. Hranice školní docházky je sice stanovena na šestý rok života, ale vůbec to neznamená, že sfouknutím šesté svíčky na narozeninovém dortu máte doma dítě zralé pro školu.

Ještě rok počkáme

Rozhodnete-li se po konzultaci s pracovníkem pedagogicko-psychologické porady, že bude skutečně lepší se začátkem školy ještě počkat, nezapomeňte podat písemnou žádost řediteli školy, ve které mělo dítě nastoupit. Na základě této žádosti odloží ředitel začátek povinné školní docházku o rok. Tato žádost musí být doložená posouzením školského poradenského zařízení a lékařskou zprávou.

Bude-li za rok situace stejná, lze školní docházku odložit ještě o jeden rok, avšak po těchto dvou letech dítě už do školy musí.

Odklad školní docházky není tragédií, která by znamenala, že i v dalších letech bude mít váš potomek se vzděláním problémy. Naopak, odklad školní docházky zabrání tomu, aby se nezralé dítě ve škole projevilo jako neúspěšné. Taková nálepka se špatně odstraňuje. Přitom nemusí jít vůbec o nižší intelekt!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *