Moudré sovy čtou rády!

Moudré sovy čtou rády!

Snad každý obyvatel Brna zná nejstarší a jedno z nejlépe zásobených knihkupectví ve městě Barvič a Novotný. Právě toto knihkupectví přišlo s výborným nápadem založit Klub moudré sovy BN, jehož součástí je program – Čteme rádi. Už to samo o sobě by bylo dost chvályhodné, ovšem Klub moudré sovy BN má ještě jedno poslání. Pomoci dětem z dětského domova Dagmar. Ostatně maskotem klubu není nikdo jiný než ona moudrá sova a její autorkou je jedna mladá slečna právě z dětského domova Dagmar – Petra Dedíková.

Čteme rádi

Cílem akce pod výstižným názvem Čteme rádi je přivést děti zase zpátky ke knihám, rozvíjet jejich fantazii a podpořit je v myšlení nejen samy na sebe, ale i na ostatní. Součástí projektu je Velká soví aukce, které se mohou zúčastnit všichni čtenáři (i ti budoucí) od 0 do 18 let. Podmínkou je pouze jejich výtvarné dílko, které se bude týkat některé z přečtených knih. Obrázky se budou sbírat a vystavovat přímo v prostorách knihkupectví i v jeho výloze. V následné dražbě si pak můžete jakýkoli obrázek koupit za symbolickou cenu. Nejenže vám to dává šanci ukázat (nejen) svým dětem, že si jejich práce považujete a ceníte, ale současně společně přispějete na charitativní akci. Z výtěžku budou nakoupeny knihy a další věci, které poputují do dětského domova Dagmar. Krom toho budou každý měsíc vybráni tři nejlepší autoři obrázků a odměněni knihami. Hlasovat pro ně můžete na internetových stránkách www.barvic-novotny.cz.

Klub moudré sovy

Členem Klubu moudré sovy se, pokud budete chtít, stanete při prvním nákupu dětské knížky v hodnotě od 99,- Kč. Každý dostane hrací kartu dětského klubu, do které bude sbírat razítka sov. Razítko lze získat zakoupením knihy nebo přinesením obrázku do soutěže. Po nasbírání 10 razítek si mohou děti v knihkupectví vybrat příslušnou odměnu podle aktuální nabídky (např. dětské knížky, říkadla, pracovní sešity pro školáky, soví pexesa, omalovánky apod.).
Klub moudré sovy nabízí i další aktivity. Od února se v prostorách knihkupectví na Masarykově tř. 26 pořádá čtení z nových i klasických pohádek, setkání se spisovateli, probíhají tvořivé dětské dílny, hry a soutěže inspirované dětskými knížkami a u ničeho nesmí chybět maskot – moudrá sova. V plánu jsou i akce zaměřené na určitě věkové kategorie dětí. Podrobný program najdete na internetových stránkách BN nebo o něm budete informováni individuálně, pokud se stanete členy klubu.

Barvič a Novotný

Knihkupectví má vskutku dlouhou historii. Kdybychom pátrali po době jeho vzniku, museli bychom zabloudit až do 12. 7. 1883, kdy jej otevřel Josef Barvič na tehdejší Rudolfově (dnes České) ulici. O třináct let později k němu nastoupil do učení Josef Novotný, který se postupem času vypracoval na spolumajitele obchodu. Knihkupectví začalo nést jejich obě příjmení od roku 1909. V roce 1913 se obchod přesunul o pár čísel dál a na tom samém místě můžeme dnes najít jeho hlavní prodejnu. Další pobočka, ano, ta, kde probíhá většina klubových aktivit, je dnes na Masarykově tř., a od února přibylo i třetí nově otevřené knihkupectví BN v prostorách Moravské Zemské knihovny na Kounicově ulici.

Pomáhejme!

Závěrem bych sama za sebe ráda popřála nám rodičům, prarodičům, tetám, strýčkům i těm starším sestrám a bratrům, zkrátka všem, abychom svoje ratolesti podporovali nejen v lásce ke knihám, ale i k tomu okolnímu světu. Doufám, že se sejde mnoho a přemnoho výtvarných děl i dílek a že se jich i mnoho a přemnoho vydraží, abychom dětem dokázali, že i malý človíček může pomoct velké věci…

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *