Velikáni do kapsy podruhé – Karel IV. Očima opata Neplacha a rytíře Smila

Velikáni do kapsy podruhé – Karel IV. Očima opata Neplacha a rytíře Smila

titulV Mladé frontě vyšel letos druhý svazek série Velikáni do kapsy autora Tomáše Němečka a ilustrátora Tomáše Chluda, tentokrát o životě nejznámějšího panovníka a osobnosti, která je letos celý rok oslavována pro 700. výročí svého narození – o králi českém a císaři římském Karlu IV.

Ale pojďme na to pěkně od začátku. Je všeobecně známo, že Karel byl vlastně Václav a že mu jeho otec Jan Lucemburský (zvaný také Český nebo Slepý) i matka Eliška Přemyslovna přichystali divoké dětství. Spory o korunu odnesl například vězením ve sklepě na Křivoklátě. A tak to s Václavem, vlastně od 7 let už Karlem, šlo po celý dlouhý život.

O jeho dobrodružných osudech se dozvídáme nejen z pera kronikáře opata Jana Neplacha, který moc rád zapisoval hrůzostrašné historky, ale i z múzou políbených úst rytíře a básníka Smila (Flašky!) z Pardubic. Kromě nich jsou do vyprávění zapojeny i dvě „laskavé čtenářky“ z dnešních časů, které mají velmi současné dotazy. A nesmíme zapomenout zmínit i samotného Karla, který údajně z nespokojenosti se svými kronikáři napsal si raději svůj životopis zčásti sám (Vita Caroli).

Na stránkách plných kreseb, komiksů i fiktivní korespondence se proberete divokým mládím i moudrým stářím slavného panovníka. Možná jste netušili, že nezaložil jen pražskou univerzitu, ale rovnou dalších osm! A jestli tušili, tak určitě jste neslyšeli historku o tom, jak s Buškem z Velhartic (posilněni jistě nejednou číší vína) zažili na Pražském hradě řádění ducha.
Na knížku Tomáše Němečka, která je určena čtenářům od 10 let, samozřejmě dohlížela řada historiků, tak tomu můžete věřit.

strana

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *