SVĚTOVÍ ČEŠI – příběhy osobností, které proslavily naši zem

SVĚTOVÍ ČEŠI – příběhy osobností, které proslavily naši zem

Jestli někdo pochybuje, že se mezi Čechy najde málo odvážných a nadaných lidí, nová knížka nakladatelství Mladá fronta SVĚTOVÍ ČEŠI ho z toho brzy vyvede.

Jak autoři v úvodu správně připomínají, encyklopedií a slovníků osobností je celá kupa, ale dětských knížek, které by přibližovaly osudy výjimečných lidí, zase tolik nenajdeme. Proto také vznikla idea k sepsání tohoto titulu. Dal si za úkol seznámit děti s osudy celkem 27 postav z české vědy, umění, podnikání nebo sportu, které se za posledních 300 let zapsaly do našich i světových dějin.

titul_velky

Kromě krátkého seznamovacího textu je na dvou až třech stranách, které jsou věnovány každému vybranému jménu, připojeny obrázky ilustrující události ze života jednotlivých lidí. Knížka tedy není „směroplatným“ komiksem, jak by se z její obálky dalo soudit, ale početné obrázky Jiřího Fixla ilustrují profily vybraných osobností.

list_2_finalList_1_final

Na své si přijdou obdivovatelé dobrodružných povah, jakými byli cestovatelé Emil Holub, Jan Welcl, František Běhounek nebo dvojice Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund. Podle prostoru, který jim kniha věnuje, by se dalo soudit, že nejpřiléhavější český povahový rys vystihuje rčení „co Čech, to cestovatel“. A dnešní doba mu dává za pravdu. Těžko byste pohledali našince, kterého by nelákaly vzdálené i bližší obzory!

Ale nejen na cestách se dají dělat objevy, důkazem toho je řada osobností, která poznamenala hlavně tu vědeckou pouť lidstva – ať už to byl vynálezce hromosvodu Prokop Diviš, český „Edison“ František Křižík, nebo odborník na betonové konstrukce Stanislav Bechyně.

Ani dámy nezůstaly v této knížce stranou, zastupuje je jistě důstojně známá kuchařka Magdalena Dobromila Rettigová, „božská“ Ema Destinová, neohrožená Eliška Junková-Khásová a tajemná Toyen.

Škoda, že knížka SVĚTOVÍ ČEŠI – PŘÍBĚHY OSOBNOSTÍ, KTERÉ PROSLAVILY NAŠI ZEM není celá pojata jako komiks ve stylu titulů, jakými byly Obrázky z českých dějin a pověstí z 80. let minulého století nebo jejich novodobější pokračování Obrázky z československých dějin. Ilustrace Jiřího Fixla sice mají podobný výtvarný styl, ale jednoduchého a stále přitažlivého kouzla „Obrázků“ knížka nemůže dosáhnout. Je už více textová a děti po ní jistě rády sáhnou jako po zdroji informací, ale už ne jako po obrázkové knížce, kterou si znovu a znovu rády otevřou.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *