Máte doma televizní dítě?

Máte doma televizní dítě?

To, že média ovlivňují dnešní děti a dospívající mládež stále víc, není žádným tajemstvím, ale věděli jste, že existuje dokonce pojem „televizní děti“? Tyto děti mají celou řadu specifických příznaků.

Bez televize to nejde

Je zřejmé, že se nevyhnete tomu, aby vaše dítě sledovalo televizi. Nemůžete ho od ní odtrhnout a izolovat. V dnešní době to nejde, ale snažte se alespoň mít přehled o tom, kolik času vaše ratolest u televize tráví a jaké programy sleduje. Zvláště pokud máte malého caparta, je důležité vědět, na které pořadí se dívá. V raném věku totiž není dítě schopné rozlišovat mezi skutečností a tím, co vidí v televizi, a proto z televizních programů může přejímat negativní vzory.

Televizní dítě

„Televizní dítě“ je pojem, kterým označujeme takové děti, které tráví tolik času u televize, že se to odráží i v jejich psychice a v chování. Tito jedince se hůře vyjadřují, jsou nepozorní a neschopni koncentrovat svou pozornost.

To se negativně projevuje především ve škole. „Televizní děti“, sledující akci prostřednictvím filmu, zvyklé na střílečky a potoky krve, nezaujme učitelka se slabikářem a s nějakou, byť sebezajímavější povídkou.

Jsou také ochuzeni o fantazii. Tyto žáčci si těžko něco dokáží představovat či domýšlet, když jejich fantazie je potlačena televizním obrazem, který jim dovoluje pasivně přijímat děj bez využití kreativity.

A především jsou také tyto děti mnohem častěji a více unavené. Všechny tyto faktory mohou mít za následek, že váš potomek bude ve škole podprůměrný, a to i přesto, že může mít poměrně velký inteligenční kvocient.

Korigujte volný čas svého potomka

Nechcete přeci, aby se vaše ratolest dostala mezi podprůměrné žáky jen kvůli televizi, že? Proto se snažte svým potomkům věnovat více času. Hrajte si s nimi, zaměstnejte je hračkami, hrami a různými druhy zábavy, které budou rozvíjet jejich kreativitu. Ano, je to namáhavější a v dnešním uspěchané době by bylo mnohem jednodušší posadit dítě před televizi, která by ho zabavila, a vy byste tento čas mohli věnovat svým povinnostem či radostem.

Pokud ale nechcete mít doma „televizní dítě“ se všemi souvisejícími negativní symptomy, nedělejte to!

Nabízejte svým ratolestem aktivní možnosti trávení volného času. Televize se nesmí stát jediným zdrojem jejich zábavy!

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *