Nebezpečná infekční onemocnění

Nebezpečná infekční onemocnění

Dnes se už potřetí vracíme k tématu očkování. Tentokrát se dostáváme k nemocem, proti nimž chrání naše děti tzv. hexavakcína. Postupně si budeme povídat o hemofilových nákazách, tetanu, černém kašli, záškrtu, dětské obrně a hepatitidě typu B.

Hemofilové nákazy

Tyto nemoci se nejvíce přenáší kapénkovou cestou. Způsobují je bakterie, kterých je několik druhů. Nejvíce zákeřný je typ b, ten zapříčiňuje asi v osmdesáti procentech případů zánět mozkových blan a zánět hrtanové příklopky.

Nejčastějšími pacienty jsou ti nejmenší, děti do pěti let. Do konce roku 2006 se proti těmto nákazám neočkovalo celoplošně, změnu přináší až zavedení hexavakcíny pro všechny děti narozené po 1. lednu 2007. Hemofilové nákazy se vyskytují poměrně vzácně, dosud se nemoc objevovala asi u 100 dětí ročně a trvalé následky v podobě ztráty sluchu měla asi desetina z nich. Může se bohužel stát, že onemocnění je smrtelné. V České republice je ale úmrtnost například vzhledem k náhlému úmrtí kojenců (SIDS) malá. Mezi léty 1987–1999 nemoci podlehlo ročně 0–3 dětí. S nástupem povinného očkování je tedy šance, že nemoc se bude vyskytovat ještě řidčeji a definitivně přestane ohrožovat životy dětí.

I přes všechna opatření ale v nejbližší době nemůžeme onemocnění vyloučit. Jaké jsou počáteční příznaky, které by vás měly přimět okamžitě navštívit lékaře?

Projevů nemoci je více druhů. Téměř vždy se objeví horečka, což je typické i pro jiná infekční onemocnění. Pokud bakterie způsobí zánět mozkových blan, doprovází horečku silné bolesti hlavy, nevolnost vedoucí ke zvracení a dítě může upadat do bezvědomí. Pomoci může jedině včasné převezení do nemocnice. V tomto případě je zánět mozkových blan hnisavého charakteru a léčí se silnými dávkami antibiotik a pomocí infúzí. Léčba může trvat několik týdnů a doba rekonvalescence se počítá na měsíce.

Druhým onemocněním zapříčiněným hemofilovými bakteriemi je zánět hrtanové příklopky. Ta má důležitou funkci. Za běžných okolností otvírá se a zavírá, aby se zabránilo vniknutí potravy do dýchacích cest. Postup nemoci bývá velmi rychlý a život dítěte je ohrožen téměř vždy, protože se kvůli zduřelé příklopce ztěžuje dýchání, až je zcela nemožné. Dítě sípavě dýchá, bolí ho v krku a má horečka, proto tyto příznaky, které mohou signalizovat i jen silnější nachlazení, raději nepodceňujte.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *