Když se Vaše dítě pomočuje…

Když se Vaše dítě pomočuje…

Pomočování u vašeho dítěte může mít mnoho různých důvodů. Je třeba k nim přistupovat velmi shovívavě, jelikož ne vždy může být přímá rozmluva tím nejlepším řešením.

Nejprve je nutné si uvědomit, že pomočování do pátého roku života je zcela normální. Po pátém roce života se už pomočování považuje za problém a ten může být buď fyzický nebo psychický.

Zpravidla se vyskytuje tzv. pomočování noční, tj. ve spánku. Denní pomočování se vyskytuje velmi zřídka a u něj se spíše počítá s problémem fyzickým – nejčastěji za to může zvýšená dráždivost močového měchýře. To má za následek, že dítěti se chce na záchod již při malém obsahu moči a díky tomu „to” poté drží až do poslední chvíle a pak nestačí doběhnout.

Důvodů, proč se pomočování děje je mnoho. Málokdy je to však problém fyzického původu. Mnohem častější jde o psychickou poruchu.

Pomočuje-li se Vaše dítě, řešte to! Zajděte napřed k lékaři. Ten zjistí, zda jde o poruchu somatického původu. Dále by vám také mohl doporučit dětského psychiatra.

Dítě se zpravidla za svůj problém velice stydí a pokárání v tomto případě nic neřeší. Mohou se projevit i různé pokusy řešení ze strany dítěte, které ale nejsou vždy vhodné.

Nejčastějším řešením ze strany dítěte je omezení přísunu tekutin. Všimnete-li si, že už od útlého podvečera odmítá pití, zakročte! Dehydratace v noci, kterou si tímto způsobí může mít později za následek různé zdravotní problémy, především únavu.

Pokud se rozhodnete řešit tuto situaci krátkodobou instalací igelitu nad prostěradlo, tak vyřešíte problém z hlediska údržby, ale dítě to psychicky srazí ještě níž.

Další problém, jaký se může vyskytnout, je razantní odmítání výletů a různých několika denních akcí, jako může být například škola v přírodě či několikadenní přespání u kamarádů, prarodičů atd. V tomto případě je jedinou možností pokusit se s dítětem promluvit, aby si v noci nastaví buzení na každou hodinu a chodí se pravidelně vymočit. Není to pro něj sice nijak povznášející pocit, ale alespoň se odhodlá odjet.

Také s ním proberte, co by mělo dělat v případě nesnáze. Není ovšem vhodné nutit dítě lhát. Skrýváním problémů se nic nevyřeší a dítě poté ztrácí potřebu cokoliv řešit a začne se namísto toho smiřovat s danou situací. Mnohdy je nakonec nejlepší řešení dítě nechat doma, než ho vystavovat zbytečné psychické zátěži.
V tomto stádiu se dítě dostává do začarovaného kruhu – kvůli pomočování se cítí stále hůř a pokud se tak cítí, může se potíž zhoršovat.

Pokud je stresor zcela zřejmý (například problém ve škole, rozvod rodičů, narození sourozence, atd…) je na místě spíše než hledat příčinu v dítěti, snažit se vyřešit problémy v jeho okolí. Samotnému pomočování zde nepřikládejte velkou váhu, ale soustřeďte se na to, aby dítě bylo co nejvíce v klidu a saturovalo své potřeby.
Další závažnou příčinou je šikana. Dítě je velmi stresováno a do toho se většinou vloží i nějaký problém doma. Nemusí jít o nic velkého – pro stresované dítě může mít i pouhé vynadání za nepořádek traumatizující následky. Cítí se ještě více méněcenným.

Řešíte zrovna tyto nesnáze s Vaším dítětem? Příliš nezoufejte! Dříve či později se problém podaří odstranit. Nejsou známy případy, kdy by pomočování setrvávalo u duševně a fyzicky zdravých jedinců až do dospělosti.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *