Máme doma astmatika!

Máme doma astmatika!

Bylo vašemu dítěti diagnostikováno astma a vy zjišťujete, že o této nemoci vlastně moc nevíte? Ovlivní to nějak další život vašeho dítěte? Omezí ho tato nemoc v některých jeho činnostech? Pojďme si říci něco více o astmatu.

Astma je poměrně rozšířené slovíčko a i laik zhruba ví, o co se jedná. Co ale definovat si tento pojem přesně?

Jde o chronický zánět dýchacích cest se zvýšenou reakcí na pestrou řadu podnětů. Tyto podněty vedou k zúžení průdušek.

Astma není tak vzácnou chorobou. V České republice jí trpí zhruba 8 % dětí a v některých zemích světa se procento vyšplhá až k patnáctce.

Kromě toho, že se průdušky nemocného pacienta zúží, tvoří se v nich ještě hlen a otok. Tyto všechny aspekty se potom projevují hvízdavým dýcháním, dušností, kašlem a tísní na hrudníku.

Astma se spustí většinou působení alergenům, mezi které patří domácí roztoči, písně, pyly, léky, chemikálie atd. Přesný důvod vzniku astmatu však není znám. Soudí se, že podíl na tom může mít kouření matky během těhotenství a kojení, ale tuto domněnku se nepodařilo prokázat.

Problémem stále také zůstává diagnóza astmatu. Zvláště u menších dětí to rozhodně není jednoduché. Nejenže některé alergologické testy u nich selhávají a nejsou prokazatelné, ale připojují se ještě další potíže. Dětské astma a především jeho projevy se liší od astmatu „dospěláka“!

Jak? U dětí se často projevuje opakovaným ztíženým dýcháním s kašlem, který se většinou zhoršuje během noci. Jenže poté často přichází období, kdy projevy astmatu zcela zmizí. To při diagnostikování mate.

A co poradit rodičům, kteří se právě dozvěděli, že jejich ratolest trpí astmatem? Snažte se co nejvíce spolupracovat s dětských lékařem, alergologem a vaším dítkem! Dbejte na předepsanou léčbu!

Nebojte se, děti ji často snášejí dobře a brzy se přizpůsobují.

Určitě astmatickému potomkovi nezakazujte běžné aktivity, na které bylo zvyklé. Při dodržování léčby může potomek žít plnohodnotný život. Nemusí se nijak omezovat! Vaše přehnaná péče by ho jen frustrovala.
I když astma vyléčit lékaři nedokáží, dnes máme řadu léčebných prostředků, které minimalizují astmatické projevy.

Tip na závěr 

Má-li vaše dítě astma a rádo by si zkusilo hrát na nějaký hudební nástroj, pořiďte mu flétnu! Proč? Hraní na tento nástroj pomáhá zmírnit projevy astmatu. Takže neváhejte a zkuste potomkovi tento hudební nástroj nenápadně podstrčit…

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *