Pranostiky a hry na celý rok

Pranostiky a hry na celý rok

Novou rubriku Recenze dětských knížek zahájíme zajímavou knížkou od Ivy Marákové.

Knížka Pranostiky a hry na celý rok se určitě stane Vaším oblíbeným pomocníkem při zahánění nudy. Obsahuje nejen lidové pranostiky, ale i zajímavé úkoly a nápady pro trávení volného času.

Je určena pro děti předškolního a mladšího školního věku, ale i rodičům, učitelům a vychovatelům. Na 132 stránkách si přečtete pranostiky přiřazené k více než šesti desítkám různých jmen. A že nejde jen o nejznámější jména, dokazují třeba odkazy na jména jako Priska, Scholastika, Kalist nebo Voršila.

Pranostika je lidové rčení, které dává do souvislosti datum v kalendáři a počasí. Některé pranostiky určitě znáte – třeba tu o Medardovi. Ale opravdu víte, kdo to byl Medard nebo proč se na Ledové muže ochladí? Autorka všechny zvídavé otázky dětí jednoduchou formou vysvětluje.

Po krátkém vysvětlení každé pranostiky následují nápady na hry a činnosti, které se vztahují k danému datu. A tak si na Nový rok můžete vyrobit novoročenku, na Hromnice si zahrát na protiklady, na svatého Jiří si zacvrnkat kuličky nebo na svatou Annu si zahrát na honěnou s úkrytem. Šikovné děti můžou vyrobit koláže, vytvořit vlastní puzzle nebo třeba modelovat ovoce.

Autorka myslela i na rozvoj řeči u dětí a nabízí spoustu nápadů pro rozšíření slovní zásoby hravou formou. Budete vymýšlet věty na konkrétní písmenka, povídat si o počasí, o přírodě, geometrických tvarech nebo třeba o Mikuláši.

Knížka pro děti by rozhodně měla být hezky ilustrovaná. Titul Pranostiky a hry na celý rok tuto podmínku splňuje bez výhrad. Obrázky Jaromíra Františka Palmera si určitě oblíbíte. Když jsem je viděla poprvé, připomněly mi ilustrace Adolfa Borna. Jsou milé, konkrétní a pro děti dobře srozumitelné.

Na stránce nakladatelství Portál si můžete prohlédnout ukázky z této knížky a zároveň si tam můžete tuto milou knížku koupit. Jako dárek určitě potěší všechny kluky i holky.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *