Co by měl umět prvňáček

Co by měl umět prvňáček

Mám dotaz na paní Japele. Předem uvítám, když bude zveřejněn, protože to, co se mi honí hlavou, je asi stejné u mně jako u mnoha maminek budoucích prvňáčků. Moje dcera jde po prázdninách do školy. Penál už má od dubnových narozenin, tašku pořídila babička. Já ale mám stále obavy, jak ji připravit, co by ještě měla umět. Pozná pár písmenek, umí se podepsat křestním jménem a počítá do deseti. Nechci nic honit, ale potřebovala bych vědět, jak ji ještě mohu připravit, na co se zaměřit atd. Můžete mi poradit? Děkuji a budu se těšit na odpověď. Ilona Malečková.

Hezký den, paní Ilono,

děkuji za dotaz a budu se snažit Vám poradit nejen podle svého nejlepšího svědomí, ale pokusím se předat vlastní pedagogické zkušenosti.

Na začátek mne napadá hned jedna velmi důležitá rada. Všechny přípravy, učení, vyplňování různých časopisů a knih pro předškoláky, je určitě prima do přípravy zahrnout, ALE: především se těšte spolu na školu. Dcera jde do školy, do neznámého prostředí s pevně danými pravidly. Většina dětí se do školy – do první třídy – těší. Ve škole se určitě naučí číst a psát a počítat, ale teď musí vědět, že ji čeká něco moc báječného, slavnostní první den, noví kamarádi a krásná škola. Takže můžete vzít kalendář a zaškrtávat každý den, aby věděla, jak moc se ten Den blíží. Určitě jděte spolu vybrat nějaké šatičky, které si na onen Den vybere ona sama. A pokud máte školu nedaleko, občas zajděte procházkou okolo, počítejte okna, vymýšlejte, jakou barvou byste ji třeba namalovali vy a doma to klidně zkuste. Povídejte si o nové paní učitelce, můžete si na školu i zahrát, určitě Vás toho napadne víc. Taky byste měla budoucí školačku pomalu zvykat na ranní vstávání a ranní rituály už teď. Vězte, že čím méně změn nastane po začátku roku, tím lépe pro ni i pro Vás. Už takhle jich bude habaděj.

Co se týká konkrétní přípravy, určitě s dcerou zajděte do nějakého knihkupectví a vyberte si nějakou knížku pro předškoláky, ale klidně i nějakou pro dceru, kterou s ní budete číst nejdříve Vy a potom ona. Nemá smysl vypisovat tituly, je toho teď opravdu hodně. Když jsem hledala za Vás, co by měl budoucí prvňáček umět, našla jsem toho mnoho, ale někdy jsem si říkala, že to snad…

Zkuste si třeba přečíst docela dobře napsané „požadavky“ z jedné školy (neučila jsem na ní).

Japele

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *