Když se nám potomek vzdaluje…

Když se nám potomek vzdaluje…

To, že se nám dítě v pubescentním věku vzdaluje a hledá hodnoty mimo rodinu, by rodiče nemělo překvapit, ale co když se nám potomek odcizuje mnohem dřív? Jaké jsou příčiny? Jak to řešit?

Proč se nám může dítě vzdalovat?

Zdá se vám, že si nejste s vašim malým potomkem příliš blízký? Odcizuje se vám? Kde je chyba? Děláte něco špatně, nebo se děje něco s vašim dítkem? Možností je víc. Některé si zkusíme přiblížit.

Nedostatek času na potomka

Pokud se vám potomek odcizuje, zamyslete se nad tím, zda to není vaše vina. Je zřejmé, že pokud jste neustále v práci, odkládáte svou ratolest k prarodičům, věnujete-li jí málo času a nekomunikujete s ní, nenajde si k vám pevný a vřelý vztah. Dítko si na váš přístup zvykne a ani ono nebude mít potřebu být s vámi a komunikovat. To nedopusťte! Nechcete přece, aby vaše dítě vedle vás vyrostlo a vy jste o něm, jeho myšlenkách, citech, problémech či radostech vůbec nic nevěděli.

Šikana

Ano, i kvůli šikaně se vám může potomek vzdalovat. Šikanované dítě prožívá nepřetržitý teror, jehož výsledkem může být stažení se do sebe. Takové dítě odmítá komunikovat i s těmi nejbližšími. Jste přesvědčeni, že vaše dítko není obětí šikany? Zkuste si to prověřit. Málokterý rodič si tuto možnost připustí…

Nemoc

Bohužel i nemoc je častým důvodem uzavírání se dítěte do sebe. Někdy jde o fyzickou nemoc, ale to není příliš časté. Je-li dítěti špatně po těle, stěžuje si na bolest. Horším případem je, když se cítí špatně po psychické stránce. Může jít např. o stres, depresi, neurózu… Že tyto nemoci malé děti nemívají? To je jen mýtus. Naopak. Dnes děti trpí psychickými problémy mnohem častěji než dříve.

Poruchy učení

Dítě se vám může začít vzdalovat i kvůli poruchám učení. Nejde-li školáčkovi na prvním stupni základní školy učení, často podléhá komplexům méněcennosti, kvůli kterým se může odcizovat svému okolí. Je-li váš potomek méně bystrý, asi s tím nic moc neuděláte. Důležitá je však kompenzace. Snažte se najít jinou oblast, kde bude vaše ratolest vynikat. Každý z nás by měl někdy zažívat pocity úspěchu.

Povaha dítěte

Některé děti jsou od přírody více odtažité od svého okolí, ale i od svých rodičů. V extrémních případech jde o autismus. Ten se často u dítěte projeví velmi brzy.

Co s tím?

Důležité je s dětmi komunikovat. Udělejte si každý den alespoň chvilku času na to, abyste se zeptali potomka, jak bylo ve škole, co se mu přihodilo, jak a s kým si hrálo…Zkrátka měli byste mít přehled o tom, co váš cvrček dělá. Nejlepší variantou je, když docílíte stavu, kdy se vám dítě samo svěřuje, aniž byste ho museli zpovídat.

Vybudovat takovýto vztah s dětmi není jednoduché – je to běh na dlouho trať a jen neustálou snahou tohoto cíle můžete dosáhnout.

Pozor: Nesnažte se od svých potomků vyzvědět vše. I dítě má právo na svá malá tajemství. Je na vás, abyste rozeznali, která tajemství jsou neškodná a nemusíte je vědět a která nějakým způsobem mohou ohrožovat vaší ratolest.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *