Čistota půl zdraví

Čistota půl zdraví

Koupání či sprchováni je sice běžná denní činnost, kterou děláme automaticky, bez přemýšlení, ale pokud jde o koupání miminek, platí jistá pravidla, kterých je dobré se držet.
Jak teplá má být voda? Je nutné používat šampóny na vlásky kojence? O tom všem a dalších věcech si teď povíme!

Děťátko koupeme každý den, aby mělo pokožku důkladně očištěnou od moči, stolice a všech dalších nečistot. Dětem se koupel většinou líbí, zvláště pokud pocítí, že my jsme také v dobrém rozpoložení. Probíhá u vás večerní koupání s úsměvem nebo dokonce radostným smíchem? Pak je to v pořádku, protože dítě pozná, že mytí není jen denní rutina, ale také příjemná činnost, při níž se utužuje intimní vztah s oběma rodiči. Navíc se dítě odmala učí správným hygienickým návykům.

Aby koupání probíhalo, tak jak má, vše si předem připravte. Základem je dostatečné teplo, voda má mít asi 37 °C, což ověřujte teploměrem. Vzduch v místnosti musí být nejméně 22 °C, ideální je 25 °C. Před koupelí dítěti očistěte genitál – jak na to, jsme si pověděli minule.

Do vaničky nalijte kolem 15 cm vody, pro malé dítě to úplně stačí. Ačkoli může být dítě při koupání spokojené, nenechte ho ve vaničce dlouho, aby se mu působením vody nevysušovala pokožka. Novorozence koupejte nejdéle 5 minut, protože kůže nejmenších je tenká a lehce se poškodí.

Dítě musíme při koupání držet, nejlépe za vzdálenější ramínko. Nejprve děťátku omyjeme obličej žínkou namočenou v teplé vodě. Pak můžeme do vody přidat přípravek určený speciálně pro dětskou koupel, který pokožku nevysuší tak jako běžná mýdla. Mytí začneme od hlavičky – klidně se obejdeme bez šampónu, stačí přípravek, kterým myjeme zbytek těla. Pokračujeme s mytím uší, krku, zad, hrudníku, rukou a nohou. Končetiny myjeme od prstů nahoru. Naposledy umyjeme genitál a zadeček.

Po koupeli dítě důkladně osušíme, nezapomeneme vysušit kožní záhyby, v nichž by se mohla držet vlhkost a zevně vytřeme uši. Když je dítě suché, ošetříme jeho pokožku vhodným krémem nebo olejíčkem.

Jaká by správná kosmetika měla být? Tak o tom zas příště, kdy se budeme podrobněji dětské kosmetice věnovat.

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Ověření *