Minule jsme si povídali o žloutence typu B, takže si dnes pro pořádek řekneme něco o nemoci příbuzné, žloutence typu A.
Ne nadarmo se žloutence typu A přezdívá nemoc špinavých rukou. Viry jsou velmi odolné, přežívají ve vodě, v potravinách a vyskytují se na místech, kde se pohybuje hodně lidí. Nemoc číhá třeba na veřejných WC, v dopravních prostředcích, a jak dokazují zkušenosti mnohých turistů, žloutenku si můžete přivést nejen z exotické země, ale i z jihu Evropy. Zákeřné jsou v tomto ohledu nápoje, u nichž neznáme původ vody, kostky ledu, zmrzlina, neumyté ovoce nebo jídlo v restauraci, které ani v nejmenším nepůsobí podezřele. Teď to možná vypadá, že cokoli není zalité v igelitu, je nebezpečné. Tak to samozřejmě není, ale určitá pozornost je na místě.
Nemoc propuká asi 14 dní až měsíc po nakažení. Příznaky jsou podobné jako u ostatních typů žloutenek. Typická je nevolnost, zvýšená teplota, bolest pod pravým žebrem a zežloutnutí kůže. Není ale pravidlem, že každý nemocný tyto příznaky skutečně má. Pak hrozí nebezpečí, že se nemoc včas nerozpozná a zanechá dlouhodobější následky v podobě neustálé únavy, v závažných případech jsou trvale postižena játra. Léčba si žádá několik dní pobytu v nemocnici a následnou úpravu životosprávy, aby se organismus nevyčerpával.
Abyste se nemuseli o sebe a své děti na dovolené (a nejen tam) strachovat, poraďte se s lékařem o očkování. Děti chodí na první dávku očkování většinou až ve dvou letech, protože do té doby se u nich mohou vyskytovat mateřské protilátky, což by v organismu způsobilo neplechu. Lékař ale může dovolit očkování i dětem starším jednoho roku, záleží na okolnostech. Po první dávce následuje za šest až osmnáct měsíců druhá dávka.
Účinnost očkování je velmi vysoká, u lidí do 18 let je téměř stoprocentní, u starších je to kolem pětadevadesáti procent. Zdravý člověk by měl být chráněn po dobu 10 až 15 let, pak už je čas zvážit další očkování.
Lékaři doporučují nechat děti očkovat na jaře, protože léto a prázdniny jsou snad nejrizikovějším obdobím. K dostání jsou různé druhy vakcín, speciálně pro děti a dospělé, a cena jedné dávky se pohybuje kolem tisíce korun.
Add Comment